Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Na początku był skalniak …

Na początku był skalniak … 2020/11/04 18:13 #217196

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13836
  • Otrzymane podziękowania: 33318
Cudowny kolorowy, jesienny ogród Wojtku :kocham
Mi tam pogoda niczego nie wynagradza... jak lało, tak leje...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/04 19:26 #217208

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11719
  • Otrzymane podziękowania: 22174
Wojtku kolory przepiękne nadal a co do deszczu to wolę się nie wypowiadać.
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek


--=reklama=--

 

Na początku był skalniak … 2020/11/10 07:34 #217712

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 8197
  • Otrzymane podziękowania: 42742
Majko słońce na zdjęciach było z poprzedniego weekendu ale pogoda się ostatnio poprawiła więc kilka kolejnych jasnych dni znowu mieliśmy.

Edyto jak to skończony??? Ogród nigdy nie ma końca. Ja tam widzę wielkie pole do popisu na Twoich włościach. Pomyśl i ile możliwości daje leszczynka albo sad.

Aniu ja często sadzę buraki liściowe na rabatach jako rośliny ozdobne. Są ładne do wiosny. Jakoś tak wyszło że w tym są tylko na warzywniku. Co zabawne bardzo rzadko je zjadamy.

Ewo, Danusiu u mnie już nie leje. No ale za to nadszedł czas mgieł. Jednym słowem zamienił stryjek siekierkę na kijek…

W ogrodzie nastała proza życia. Porządki, przesadzanie, rozwożenie obornika i kompostu. Nadal mam sporo doniczek do posadzenia, mam nadzieję że zdążę przed zimą.
Największą operacją było jak dotąd przesadzanie półtorametrowego rododendrona. Trochę się obawiam jak zniesie ten zabieg.

fotki 5-7 listopada








































Ostatnio zmieniany: 2020/11/10 07:41 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Gabriel, Kalmia, Efkaraj, takasobie, edulkot, Olusia, VERA, Semper ten użytkownik otrzymał 7 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2020/11/10 07:51 #217713

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4007
  • Otrzymane podziękowania: 14444
Piękna jesień a ujęcia zdjęć :mniam :mniam recourse
Zapytam, co to za patyki na ostatnim zdjęciu ,czy to poobcinane jakieś kwiaty??
Wojtek będąc w wątku drzew /chociaż staram sie tam nie zaglądać / skusiłam się i nie wytrzymałam /brak u mnie miejsca.
zakochałam sie w judaszowcu szczepionym - gdzie byś polecał kupno takiego drzewka .
Ogród o każdej porze roku jest piękny jak Wy, to robicie -spacerując, po ogrodzie zawsze podziwiam zdziwko

Jak zaczynałam pisać zdjęcie było ostatnie :owady
Ostatnio zmieniany: 2020/11/10 07:52 przez Franusiowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/10 12:50 #217725

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3950
  • Otrzymane podziękowania: 10602
Bajecznie , chyba najcudowniejsza pora roku w Waszym ogrodzie !
OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/10 13:07 #217727

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3095
  • Otrzymane podziękowania: 13718
Czwarte zdjęcie od góry, to jakaś trawa, czy coś innego? (w liczbie czterech sztuk, pomarańczowe). Super to wygląda, jak gejzery strzelające z ziemi. W ogóle ogród masz szałowy. Nic tylko się zachwycać. :bravo
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/11 08:20 #217804

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 8197
  • Otrzymane podziękowania: 42742



Majko dużo nie trzeba robić … to jesienne światło kreuje gwiazdy w ogrodzie. Nawet zeschłe pędy kwiatostanów liliowca mogą wzbudzić zainteresowanie odpowiednio podświetlone (bo chyba miałaś na myśli 6 zdjęcie).
Uwielbiam jesienne słoneczne poranki i wieczory; a ciekawych ujęć można wtedy znaleźć w ogrodzie chyba tysiące.

Judaszowca szczepionego najszybciej można kupić w jakimś markecie budowlanym, albo w szkółce która ściąga holenderską produkcję. Niestety nie są tanie, czasem zdarzają się wyprzedaże.
Jest też szkółka Olszewscy w Poczesnej pod Częstochową. Oni mają chyba główną licencję na Polskę na znaczną część odmian i to ich produkcja jest później sprzedawana w wielu polskich szkółkach.
Judaszowce ostatnio zrobiły się bardzo modne o czym rozmawiałem w opolskiej szkółce "Mularz". Właścicielka opowiadała o tym jak chcieli zamówić u źródła (zagranicznego) judaszowce.
Wypełnili piękne zamówienie na formularzu, po czym dostali uprzejmą odpowiedź że oczywiście bardzo chętnie dostarczą im rośliny w 2022r.
Nasi szkółkarze myśleli że to literówka ale po kolejnym kontakcie wyjaśniono im że niestety cała pula produkcji na 2020 i 2021 jest już dawno wyczerpana...
A ja już ślinię się na nową odmianę która wypatrzyłem w necie 'Eternal Flame' inaczej 'Flame Thrower'

Olu ja już wielokrotnie pisałem, że jesień mimo wielu swoich mankamentów jest moim ulubionym czasem w ogrodzie.
Przy naszych gęstych nasadzeniach zawsze jest pełno różnych roślin które się ładnie przebarwiają.

Tomku dzięki za komplementy. Ta trawa to Molinia caerulea Heidezwerg jedna z niższych odmian trzęślicy, przebarwia się wybornie.

Mimo że jesienią kolor w ogrodzie zapewniają przede wszystkim przebarwiające się liście to jednak ciągle jeszcze jest też sporo kwiatów. To niewątpliwie czas chryzantem ale nie tylko.











Bardzo lubię ostatnie kwiaty róż; są jakieś takie czarujące ... trochę inne niż przez cały sezon, inaczej wybarwione i jakby ładniejsze :silly:
Szczególnie fajnie wyglądają zmoczone poranną mgłą, czy nawet lekko muśnięte szronem.

























Ostatnio zmieniany: 2020/11/11 09:23 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Gabriel, Efkaraj, takasobie, edulkot, Olusia, VERA, chester633, nowababka, Elżbieta ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2020/11/11 09:16 #217809

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4007
  • Otrzymane podziękowania: 14444
Wojtek z tymi zdjęciami , to nie taka łatwa sprawa ,trzeba też posiadać dobry aparat :fotka
Mogłabym zmienić komórkę ale nie wiem na jaką, ta technika to dla mnie czarna magia . krecigl
Dziękuję Ci za wyjaśnienie sprawy o judaszowcu :hejka
Wczoraj oglądałam o judaszowcach na "Yutubie" i już innego jak 'Flame Thrower Redbud nie chcę :mniam
Zakochałam sie w tej odmianie ,jest piękna a ponieważ mam mało miejsca i więcej w ogrodzie nic się nie zmieści
więc będę szukała tej odmiany do skutku a gdybyś coś na ten temat wiedział daj znać. :na_ucho
Wojtuś :przytulam jak by nie patrzeć zdjęcia robisz bardzo ładne i miło spaceruje sie w Waszym ogrodzie recourse recourse
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Na początku był skalniak … 2020/11/11 09:21 #217810

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4007
  • Otrzymane podziękowania: 14444
Rzeczywiście chodziło mi o 6-te zdjęcie - ciekawie, to wygląda i trudno uwierzyć ,że to kwiatostany po liliowcach. :owady
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/11 19:59 #217879

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8524
  • Otrzymane podziękowania: 25744
Jesień masz bajeczną Wojtku a słońce dodaje uroku tym barwom czego u mnie ostatnio bardzo brak :dry:

Też przesadzałam takiego dużego rododendrona ze zmianą miejscówki o ponad 300km :lol: , zniósł to bardzo dobrze tylko że ja robiłam to wczesnym latem bo piszą by rododendrony przesadzać po kwitnieniu bo jesienią to ona już zawiązują pąki na nowy sezon a przy przesadzaniu dobrze by było nieco go przyciąć.
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/13 19:28 #218058

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 8197
  • Otrzymane podziękowania: 42742
Wiesiu ja go mocno przyciąłem po kwitnieniu więc korona była już trochę zmniejszona. Do tego wykopałem z dużą bryła korzeniową
więc liczę że dobrze zniesie tą operację. Szczególnie że jest dużo wilgoci w glebie.

Majko ja też się na niego szykuję ale na razie w polskich szkółkach go nie widziałem. Jest już jednak w Niemczech więc za chwileczkę,
za momencik pewnie i u nas. Tylko ta cena...

Tydzień temu był w ogrodzie pierwszy przymrozek. Na szczęście nie zrobił większych szkód, nawet kwiaty dali niespecjalnie ucierpiały.
Mimo tego już je wykopuje bo to przecież połowa listopada. Weekend też zapowiada się słonecznie więc będzie można nadrobić trochę zaległości w ogrodzie :slonko































Ostatnio zmieniany: 2020/11/13 19:35 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Gabriel, piku, Efkaraj, takasobie, edulkot, VERA, chester633, Semper ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2020/11/13 19:50 #218061

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7649
  • Otrzymane podziękowania: 17077
Widzę, że trawki już powiązane :owady.
Obejrzałam judaszowca, ale dla mnie Nr 1 pozostaje Avondale :P. Ma najładniejszy pokrój wink-3.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/13 20:13 #218067

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6989
  • Otrzymane podziękowania: 16009
Szron i słoneczko.. cudnie..

Jak patrzę na powiązane trawy mam skojarzenia z Julianem... rotfl
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/14 09:30 #218102

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10241
  • Otrzymane podziękowania: 23900
Trzeba mieć to słonko i ten przymrozek żeby takie cuda pokazać. Już zapomniałam jak wygląda słońce, wczoraj coś usiłowało przebłysnąć przez ten marazm ale wyglądało raczej jak księżyc w szarą noc.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/16 15:50 #218358

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Wojtku, pięknie Wam się ogród prezentuje w listopadzie, doskonałe rozwiązanie z drzewami i krzewami liściastymi, które robią świetną kolorystyczną robotę późną jesienią :)
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/20 20:27 #218727

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 8197
  • Otrzymane podziękowania: 42742
Edyto ja Avondale'a też bardzo lubię, gdyby jeszcze wiosenne przymrozki nie uszkadzały mu pąków kwiatowych to byłoby naprawdę idealnie.
Tak swoją drogą jestem ciekawy dlaczego tak mało jest odmian z judaszowca chińskiego??? Z Kanadyjczyka co i rusz coś wymyślają, a to bordowe liście, a to w ciapki, a to płaczący, a to ...

Nelu nie pomyślałem o tym ale w sumie związane kępy wyglądają tak radośnie że do Juliana pasują.

Majko chciałaś przymrozków no to własnie chyba nadeszły. Najbliższe dni to już będzie lodowy powiew o poranku.

Wojtku są jeszcze iglaki, które robią za tło dla popisujących się właśnie pięknymi przebarwieniami drzew i krzewów rotfl

Trochę widoków z ostatniego tygodnia. Liści coraz mniej, niestety. Winter is coming ...









































Ostatnio zmieniany: 2020/11/20 20:52 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Efkaraj, takasobie, edulkot, Asia2, VERA, Semper, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2020/11/20 20:34 #218728

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3950
  • Otrzymane podziękowania: 10602
Widzę , że ubywa drzewa z drewutni .....
A i ja pierwsze skrobanie szybek w samochodzie dzisiaj zaliczyłam ......
OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/22 07:28 #218890

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 8197
  • Otrzymane podziękowania: 42742
Olu palimy to i drewna ubywa. W tym roku i tak zaczęliśmy później niż zazwyczaj. Ostatnie noce są już jednak dość chłodne (dziś było minus 3) więc automatyka zaczęła uruchamiać ogrzewanie nad ranem.
Na szczęście mimo zimnych nocy i lodowego powiewu o poranku w trakcie dnia ciągle jest pięknie.

fot. 20.11.2020








































Ostatnio zmieniany: 2020/11/22 08:23 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, piku, takasobie, edulkot, Asia2, VERA, chester633, Semper, nowababka, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2020/11/22 08:49 #218893

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4463
  • Otrzymane podziękowania: 17655
Ranny ptaszek... 7,30 a ty już po porannym obchodzie i zdjęciach :P
Zielenina zaczyna pchać się na pierwszy plan, znaczy zima się zbliża. Pięć tygodni do wigili .... i tak pogoda nas rozpieszcza...
Na pierwszym i ostatnim zdjęciu czerwone pędy to klonik ?
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2020/11/22 10:59 #218901

  • maria16
  • maria16 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 197
Witaj Wojtku masz przepiękny ogród wczoraj przeszłam go od samego początku , masz dużo ciekawych i kolekcjonerskich roślin, ale nie tylko to są one bardzo ładnie skomponowane kolorystycznie pozdrawiam :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.122 s.