Instrukcja ukorzeniania różanecznika/ azalii przez sadzonkowanie:
1. Spośród pędów bocznych różanecznika/ azalii wybieramy odpowiedni młody, jednoroczny przyrost z całkowicie rozwiniętymi liśćmi. Ważne, by nie był on ani za miękki, bo zgnije ani za silnie zdrewniały, bo będzie się ukorzeniał bardzo wolno. Następnie odcinamy zeń sadzonkę o długości - w zależności od gatunku - około
7 do 15 cm, u azalii japońskich nawet krótszą. Cięcie wykonujemy tuż pod węzłem, gdyż w tym miejscu pęd jest twardszy i mniej podatny na gnicie, ponadto łatwiej się tu ukorzenia.
Poleca się pobieranie sadzonek zielnych z azalii wielkokwiatowych
w czerwcu a z azalii japońskich
w pierwszej połowie lipca.
Sadzonki pobieramy w dni pochmurne ewentualnie w dni słoneczne w godzinach przedpołudniowych, używając w tym celu ostrych sekatorów lub noży. Odcięte pędy nie mogą zwiędnąć!
2. Z sadzonki usuwamy pąki kwiatowe oraz wszystkie dolne liście, pozostawiając jedynie
3 do 5 liści na szczycie. Dłuższe z pozostawionych liści powinniśmy również skrócić o połowę celem zmniejszenia procesu utraty wody przez transpirację. Następnie:
3. Robimy pionowe nacięcie u podstawy pędu na odcinku około
2 cm. Po czym:
4. Miejsce cięcia oprószamy ukorzeniaczem.
5. Tak przygotowaną sadzonkę sadzimy do niewielkiej doniczki z odpowiednio przygotowanym podłożem na taką głębokość, by była w nim dobrze osadzona. Najlepszy podłożem będzie tu
czysty przekompostowany kwaśny torf , pokryty
cienką warstwą piasku lub
mieszanina przekompostowanego kwaśnego torfu i gruboziarnistego piasku w stosunku 4:1 lub 3:1. Natomiast nie stosujemy świeżego torfu z uwagi na to, że zawiera on substancje mogące uszkadzać rośliny!
Podłoże powinno być dobrze napowietrzone, przepuszczalne a jednocześnie dostatecznie wilgotne po uprzednim wcześniejszym podlaniu.
Teraz wszystko zależy od zapewnienia sadzonce odpowiednich warunków do rozwoju a mianowicie:
--->
wysokiej wilgotności
--->
stałego dostępu rozproszonego światła
--->
temperatury w zakresie od 18 do 24 °C
By to osiągnąć, nakrywamy doniczkę kapturkiem z folii w ten sposób, by folia nie dotykała liści lub naczyniem szklanym i ustawiamy w widnym miejscu.
I czekamy
Proces ukorzeniania sadzonki różanecznika może potrwać około
3-4 miesięcy, azalii około
6-8 tygodni. W tym czasie bacznie obserwujemy naszą sadzonkę i w razie potrzeby:
---> cieniujemy, jeśli słonko zaczyna nazbyt intensywnie operować. A także:
---> zraszamy. W żadnym wypadku nie możemy jednak dopuścić do zalania podłoża, bo doprowadzi to do zgnicia korzeni i szybko zakończy nasz eksperyment.
Po czym poznać, że sadzonka się ukorzeniła? Następuje wzrost wierzchołków pędów a sadzonka mocno trzyma się podłoża.
Wiosną kolejnego roku sadzonkę zaczynamy hartować: wietrzymy oraz stopniowo przyzwyczajamy do silniejszego słońca i mocniejszego podlewania a w końcu zapraszamy do swego ogrodu
Tyle teorii, czas na praktykę! Czy ktoś z Was ma za sobą doświadczenia w zakresie amatorskiego rozmnażania różaneczników i azalii? Zapraszam do podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami i uwagami
---
Rysunki poglądowe wykonała specjalnie dla zielonozakręconych Edyta Błaszczuk- Michałowska - dziękujemy