Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Na początku był skalniak …

Na początku był skalniak … 2021/11/03 22:54 #252797

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15377
  • Otrzymane podziękowania: 47469
Dobrze wykorzystałeś aurę i kolory jesieni! Cudne foty! Taki nastrój , że żyć się chce! wink-3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/04 11:16 #252820

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3950
  • Otrzymane podziękowania: 10602
Mam nadzieję , że wiosnę w realu będę podziwiała :tup
OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek


--=reklama=--

 

Na początku był skalniak … 2021/11/04 15:37 #252833

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7649
  • Otrzymane podziękowania: 17077
A czy doproszę się zbliżenia nowej rabaty gwizdac ?
Tylko na jednej fotce udało mi się wypatrzeć fragment z daleka gwizdac .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/04 19:09 #252847

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 8193
  • Otrzymane podziękowania: 42734
Olu obiecanki cacanki a głupiemu radość rotfl czekamy już kolejny rok polewkamax

Miłko jesień ma tak cudowną aurę, że zdjęcia same się pstrykają.

Edyto rabata w zasadzie jest skończona, w sensie prac ziemnych, ale pokazywać jeszcze nie ma za bardzo czego.
Jej kształt został wyznaczony w lipcu, no ale potem trzeba było kopać doły, wybierać piasek i zasypywać ziemią.









Robota żmudna ale na naszych piachach konieczna. Prace ziemne skończyliśmy w weekend, dosypując trochę kompostu od sąsiadów.
Nasadzenia trwały w zasadzie równolegle z pracami ziemnymi ale potrzebują jeszcze kolejnego sezonu, by to co powstało jakoś uporządkować polewkamax
Na razie wsadzałem na niej wszystko co czekało na znalezienie swojego miejsca, traktując ją trochę jak przechowalnik...







Z rabaty jestem bardzo zadowolony, a szczególnie z kamiennej ścieżki która przez nią przebiega.
Wcześniej przy tarasie i od strony ściany domu były posadzone bardzo ładne rośliny ale z uwagi na brak wykończenia tej rabaty i jej odmienny kształt od reszty ogrodowych nasadzeń coś mi zgrzytało w tym miejscu.
Teraz nowa część rabaty, a w szczególności kamienna ścieżka, uporządkowały te nasadzenia i dopasowały do reszty ogrodu.





Jednak oczywiście są i porażki polewkamax Założenie było bowiem takie, że oprócz Judaszowca 'Ruby Falls' miała to być rabata preriowa, a wyszło jak zawsze rotfl
Znowu będzie barok i rokokoko rotfl Już posadziłem tam miniaturową magnolię, niezliczone krzaki róż, trytomy, juki, jeżówki, liliowce...i wiele innych.
Cóż, jak pisałem na wstępie, nasadzenia potrzebują kolejnego sezonu by je jakoś wyprostować polewkamax







Ostatnio zmieniany: 2021/11/04 19:13 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Olusia, VERA, Semper, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 7 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2021/11/04 21:11 #252872

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10286
  • Otrzymane podziękowania: 23234
Fantastyczna jesień u Was-powtarzam się ,ale nic innego nie da się napisać :bravo :bravo :bravo
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/04 21:21 #252873

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4435
  • Otrzymane podziękowania: 8308
Barok i rokoko 2smiech
Dziwnym trafem mieszanie stylów, łączenie roślin na zasadzie wszystko ze wszystkim, a potem wychodzi z tego bardzo zgrabna kompozycja recourse . Jakoś jestem dziwnie spokojna, że tym razem będzie tak samo rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/04 21:54 #252875

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7649
  • Otrzymane podziękowania: 17077
Rabata bardzo ładnie wpasowała się w ogród. Oglądając zdjęcia ma się wrażenie, że była tam od zawsze :lol: . Faktycznie, czegoś tam brakowało. Wyszło świetnie zwyc .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/04 22:19 #252879

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6022
  • Otrzymane podziękowania: 25216
....a ile jeszcze trawnika zostało :diabelek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Olusia, wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/05 18:50 #252899

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1736
  • Otrzymane podziękowania: 5746
VERA napisał:
....a ile jeszcze trawnika zostało :diabelek

Noooo...spokojnie można było tę rabatę pociągnąć dalej do tej pod żółtą ścianą wink-3 .

A oszronione rabatki i trawnik pięknie wyglądają :kocham .

P.S. Nie ma to jak urządzać komuś ogród :P .
Ostatnio zmieniany: 2021/11/05 18:51 przez DorotaZ.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/08 10:10 #253063

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Wojtku, piękny ogród o każdej porze roku, dużo kolorów, bujność i zdrowie rośliny, z przyjemnością się patrzy na niego, jest dużą inspiracją dla mnie, chyba sobie dosadzę więcej traw, bo na jesień wygląda u mnie trochę ubogo
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/08 21:40 #253109

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 8193
  • Otrzymane podziękowania: 42734
... kończąc temat rabaty, stan aktualny






Wojtku traw ci u nas dostatek, a wiosną z pewnością będziemy musieli trochę je ograniczyć.
Jeśli więc potrzebujesz sadzonek to zapraszamy. Pomyśl jakie byś chciał i w marcu będziemy kopać.

Vero, Doroto nie kuście. Chodzenie z kosiarką jest moim ulubionym zajęciem ogrodowym i nie mogę pozbawić się tej przyjemności polewkamax

Edyto, Marto, Żaneto dziękuję vishenka

Ogród z każdym dniem robi się coraz bardziej słomkowy. Zasychające trawy i byliny przybierają różne odcienie beżu.





To czas gdy na pierwszy plan zaczynają wychodzić iglaki. W trakcie sezonu są trochę niewidoczne, ustępując pierwszeństwa krzykliwym barwom kwiatów i liści.
Dyskretnie tworzą jednak szkielet ogrodu, a gdy nadchodzi późna jesień i zima mają swoje pięć minut.











Mamy jednak w ogrodzie drzewo, które nie chce ustąpić pola iglakom i potrafi bardzo długo opierać się temu co nieubłagane.
Ten odmianowy ambrowiec rokrocznie niezawodnie się przebarwia przybierając ognisto czerwone kolory i mimo silnych wiatrów utrzymuje taką szatę niemalże do końca listopada.







Łapię się na tym, że ciągle pokazuję podobne miejsca w ogrodzie. Jesienne słońce sprawia jednak, że widoki nigdy nie są takie same, a ja nie mogę się oprzeć ich urokowi rotfl

















Ostatnio zmieniany: 2021/11/08 22:06 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, VERA, nowababka, Elżbieta, nelu-pelu, Franusiowa, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2021/11/08 21:58 #253110

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17858
  • Otrzymane podziękowania: 63087
wojtek napisał:
Łapię się na tym, że ciągle pokazuję podobne miejsca w ogrodzie...

Wojtuś nic się nie martw, wpadnę to uchwycę te zachwaszczone 2smiech

... no, ale to dopiero chyba wiosną :(

Świetne ujęcia zwyc
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/11 00:29 #253202

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5044
  • Otrzymane podziękowania: 9734
Jak zwykle z przyjemnością pospacerowałam wśród waszych rabat.
Dziewczyny maja rację. Jesień macie cudną
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/11 20:47 #253243

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 8193
  • Otrzymane podziękowania: 42734
Basiu zapraszamy i trzymamy za słowo rotfl

Gosiu myślę, że to tegoroczna jesień jest taka korzystna dla pięknych, ogrodowych widoków. Było dużo słońca i nie nawiedzały nas aż tak silne wiatry jak w latach poprzednich.
Panele fotowoltaiczne wyprodukowały w październiku prawie dwa razy tyle prądu co w 2020r. co pokazuje jaka była różnica w pogodzie.

Jest środek listopada, a prace ogrodowe dzięki sprzyjającej aurze trwają ciągle w najlepsze.
Gdyby dzień był dłuższy to dziś byłoby wręcz idealnie, słońce i temperatura przy której człowiek się świetnie czuje.

Ogród coraz bardziej beżowieje, to już pewnie jedne z ostatnich tegorocznych, kolorowych ujęć ... fotki z poprzedniego weekendu.








































Ostatnio zmieniany: 2021/11/11 21:05 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Asia2, VERA, Elżbieta, nelu-pelu, basik, Danusia, Wertyk ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2021/11/11 21:26 #253249

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1736
  • Otrzymane podziękowania: 5746
Piękne, ciepłe kolory...
Bardzo mi się podoba ta brama z cyprysików (bo to cyprysiki chyba?). Tacy dwaj strażnicy ogrodu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/12 21:01 #253304

  • artam
  • artam Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 104
  • Otrzymane podziękowania: 122
Nowa rabata ma potencjał! Nie tylko w sensie nasadzeń, ale też rozszerzenia :) Co podejrzewam wkrótce nastąpi :) Bo porządna bylinowa rabata musi być szeroka, nieprawdaż? :) I dobrze, że póki co ten preriowy charakter się nie udał :), bo jest za wąska, ale w przyszłości... :)
Mi też się marzy preriowa wielka przestrzeń... Nawet się z koleżanką Kasią podzeliłam tym marzeniem, a ona stwierdziła, że przecież mam :) Chodzi o tę część za domkiem, której nie koszę, ale nie o takiej prerii marzę 2smiech
A jak tak spojrzeć teraz na Wasz ogród z perspektywy, to widać preriowe klimaty, zwłaszcza teraz, kiedy trawy zdominowały inne rośliny.
Trytomki posadzone nowe, brawo! Nie umknęła też mojej uwadze trytomka kwitnąca latem, no cudo!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/13 21:04 #253365

  • e-genia
  • e-genia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2567
  • Otrzymane podziękowania: 8700
Wojtku z przyjemnością się patrzy na jesień VW Twoim ogrodzie ,teraz pewnie już liście pospadały z drzew. Serdecznie Was pozdrawiamy z Marianem.
Ostatnio zmieniany: 2021/11/13 21:07 przez e-genia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/14 08:33 #253384

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 8193
  • Otrzymane podziękowania: 42734
Doroto dobre oko, to faktycznie dwa cyprysiki nutkajskie, odmiany 'Klippert'.

Geniu większość liści opadła ale jeszcze nie wszystkie. Ambrowiec i jeden z dębów błotnych ciągle przebarwione,
a jak tak spoglądam na ogród z perspektyw pierwszego piętra to ze zdziwieniem stwierdzam, że całkiem sporo roślin jest jeszcze zielona...
Też Was serdecznie pozdrawiamy :)

Marto masz rację z preriowym potencjałem ogrodu, szczególnie biorąc pod uwagę 8 hektarów pola za siatką, które można by pozyskać rotfl
Niestety trzeba mierzyć siły na zamiary i wykazać się czasem choć odrobiną zdrowego rozsądku...
O tej porze roku w ogrodzie na pierwszy plan wybijają się trawy. W połączeniu z rozciągającą się za ogrodzeniem przestrzenią robią robotę.
Przez to, że ogród nie jest ograniczony tujowym żywopłotem, wydaje się większy, szczególnie teraz gdy kukurydza skoszona, a część liści opadło...
No, a musze się z Tobą zgodzić, że rozmiar (przy preriowych nasadzeniach oczywiście) ma znaczenie rotfl
Rabata pierwotnie miała być większa ale...zgłosiłem stanowczy sprzeciw gdyż zaburzała mi ulubioną oś widokową.
Już zaczynam żałować bo rośliny mi się nie mieszczą 2smiech
Trytomek ci u nas dostatek, ta na którą zwróciłaś uwagę to Redhot Popsicle, rośnie bardzo bujnie i mogę się nią podzielić (... no tylko, że ona nie żółta :P ).
Z trytomek mamy nawet jakieś "niewiadomoco" od p. Radziula, posadzone wiosną testowo, jeszcze nie kwitło i są poważne wątpliwości czy przezimuje polewkamax

Koloru w ogrodzie coraz mniej ale jak się człowiek postara to znajdzie. Trzeba się tylko przyjrzeć z bliska i zagłębić w szczegóły :P








































Ostatnio zmieniany: 2021/11/14 09:26 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, VERA, zuzanna2418, nowababka, Elżbieta, jugo, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Na początku był skalniak … 2021/11/14 15:05 #253398

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11719
  • Otrzymane podziękowania: 22172
Wejdzie człowiek napatrzy się zęby z zachwytu nad rabatami z podłogi pozbiera i zaczyna kombinować gdzie by co jeszcze wcisnąć w ten swój mały ogródeczek żeby było też tak pięknie ale z żadnej strony nie ma szans na dokupienie pola a trawnik się z roku na rok kurczy nie wiedzieć czemu rotfl Ściskam Was mocno chłopaki ogród bajeczny cały rok :bravo :bravo :bravo
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Na początku był skalniak … 2021/11/15 16:34 #253498

  • Luboń
  • Luboń Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 43
  • Otrzymane podziękowania: 206
Wojtku ja po trawy bardzo chętnie, nie znam się na odmianach, ale poproszę jakiekolwiek duże z pióropuszami, jak będziesz wykopywał wiosną, to z miłą chęcią przyjedziemy na szabry
Wojtek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.121 s.