Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Żółtlica (Galinsoga) jako roślina zielarska

Żółtlica (Galinsoga) jako roślina zielarska 2019/07/02 14:49 #169295

  • Katarzyna
  • Katarzyna Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 249
  • Otrzymane podziękowania: 755


Żółtlicę najczęściej postrzegamy jako niepozorną roślinę zachwaszczająca nasze ogrody, pola, miedze lub porastającą śródleśne łąki i pobocza leśnych dróg. W Polsce występują żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) i żółtlica owłosiona (Galinsoga quadriradiata Ruiz & Pav.), które tworzą mieszańce (Galinsoga × mixta).
O tej porze roku żółtlica jest swego rodzaju rośliną wskaźnikową, ponieważ jej liście marzną dokładnie w temperaturze 0 °C. Przy sprzyjających temperaturach można ją zbierać do później jesieni, ponieważ jako roślina jednoroczna obsiewa się i rośnie przez cały sezon wegetacyjny.
Surowcem leczniczym jest ziele żółtlicy, które zbiera się w okresie kwitnienia. Zastosowanie ma świeży i suszony surowiec. Całe ziele suszy się w przewiewnym i ciemnym miejscu. Ziele żółtlicy jest źródłem m.in.witaminy C, żelaza, potasu, krzemu, bioflawonoidów, kwasu kawowego i chlorogenowego, związków kumarynowych. Preparaty z żółtlicy wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, hepatoprotekcyjne, detoksykujące, immunostymulujące, regulujące przemianę materii i przeciwwysiękowe.
Żółtlicę od dawna stosowano do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, zmian skórnych typu egzemy, wypryski, owrzodzenia, atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. W tym celu wyciskano świeży sok z zebranych roślin lub gnieciono świeże ziele i mieszano z olejem lnianym i tranem albo masłem kozim i przykładano na skórę.
Żółtlicę podawano doustnie jako środek odżywczy, regenerujący, oczyszczający i wzmacniający organizm. Można spożywać świeże surowe ziele jako dodatek do surówek.Jak podaje dr Różański ziele żółtlicy utarte z olejem lnianym lub oliwką z oliwek (zieloną i mętną) świetnie działa żółciopędnie i żółciotwórczo, pobudza wydalanie złogów żółciowych, pobudza procesy detoksykacji i oczyszczania jelit, reguluje wypróżnienia. Taką papkę z ziela żółtlicy i oleju zażywać po 3 łyżki na czczo rano i popołudniu, w tym czasie przyjmować jedynie wody zdrojowe (np. Zuber) i stosować głodówkę przez 2-3 dni. Dobra metoda na oczyszczenie organizmu z ksenobiotyków, szkodliwych metabolitów. Korzystnie działa przy przewlekłych chorobach skóry i “zastojach metabolicznych”.
Jestem zwolenniczką wykorzystywania preparatów leczniczych z żółtlicy. Szczególnie polecam syrop z żółtlicy na miodzie, wino żółtlicowe i tonik do przemywania skóry oraz napar wzmacniający włosy.
Ostatnio zmieniany: 2019/07/03 11:25 przez Katarzyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Żółtlica (Galinsoga) jako roślina zielarska 2019/07/02 14:51 #169297

  • Katarzyna
  • Katarzyna Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 249
  • Otrzymane podziękowania: 755
Proponowane przeze mnie preparaty żółtlicowe to:
Syrop z żółtlicy: pół szklanki zmielonego w maszynce lub zblendowanego świeżego ziela żółtlicy wymieszać z pół szklanki miodu spadziowego oraz dwoma szklankami 40% alkoholu. Odstawić w ciemne miejsce na 3-4 dni. Stosować 2 x dziennie po łyżce stołowej jako środek wzmacniający organizm, w rekonwalescencji, chorobach górnych dróg oddechowych, chorobach zakaźnych, przy niewydolności krążenia i miażdżycy.
Wino żółtlicowe: 1 szklankę zmielonego ziela zalać 3 szklankami wytrawnego czerwonego wina, trzymać w ciemnym miejscu 14 dni, przefiltrować. Stosować 1 x dziennie po 50 ml. szczególnie dla poprawy odporności i krążenia wieńcowego, przeciwmiażdżycowo, regulująco metabolizm.
Ostatnio zmieniany: 2019/07/02 14:58 przez Katarzyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Żółtlica (Galinsoga) jako roślina zielarska 2019/07/02 14:51 #169298

  • Katarzyna
  • Katarzyna Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 249
  • Otrzymane podziękowania: 755
I coś dla urody:
Tonik oczyszczający: pół szklanki zmielonego lub zblendowanego świeżego ziela skropić spirytusem i zalać 200 ml płynu micelarnego do skóry. Odstawić na 2-3 dni przecedzić, dodać 50 ml spirytusu. Odstawić na 2 dni. Stosować zewnętrznie jako tonik oczyszczający do skóry oraz jako środek pobudzający ziarninowanie skóry i działający przeciwzapalnie, wyrównujący przebarwienia, łagodzący rumienie i do skóry naczynkowej.
Napar wzmacniający włosy: 1 szklankę rozdrobnionego świeżego ziela zalać litrem wrzątku. Trzymać pod przykryciem 20 minut, przecedzić, używać do płukania włosów. Można łączyć w pokrzywą.
Napar z suchego ziela można pić zamiast innych napojów w ciągu dnia jako środek wzmacniający i poprawiający metabolizm.
Żółtlicy nie można przedawkować.
Okłady z gazików nasączonych naparem można stosować przy zapaleniu spojówek, zakażeniach bakteryjnych powiek oraz cieniach pod oczami.
Ostatnio zmieniany: 2019/07/02 14:59 przez Katarzyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.043 s.