Albicja jedwabista
Albizia julibrissin
Naturalnie występuje w Azji i jest średniej wielkości drzewem o parasolowatej koronie, na stanowiskach naturalnych osiąga około 10-12 metrów wysokości. Należy do rodziny bobowatych i podrodziny mimozowatych.
Wygląda bardzo egzotycznie, szczególnie w okresie kwitnienia. Co do zasady, z uwagi na słabą mrozoodporność, nie nadaje się do uprawy w naszym klimacie, z wyjątkiem
Albizia julibrissin f. rosea, która rośnie
naturalnie w północnych regionach Chin i Korei i potrafi ponoć wytrzymać krótkotrwałe spadki temperatury nawet do -25 stopni Celsjusza. Nazwa tej rośliny pochodzi od nazwiska Filippo dle Albizzi,
który sprowadził ją do Europy w XVIII wieku. Cechą charakterystyczną tego drzewa są delikatne, jedwabiste kwiatostany oraz jej zachowanie podczas silnych deszczów i w nocy.
Albizia zwija wówczas pierzaste liście (trochę jak mimoza), co wygląda tak jakby układała się do snu (stąd też jest czasem nazywana śpiącym drzewem).
W polskich warunkach można ja uprawiać w cieplejszych regionach kraju, na słonecznych osłoniętych stanowiskach. Przy uprawie w gruncie powinna osiągnąć około 3-4 metrów.
Widziałem jeden 3-letni egzemplarz w ogrodzie znajomych pod Wrocławiem. Po ukorzenieniu się zaczął rosnąć dość dynamicznie więc może się okazać że z uwagi
na ocieplenie klimatu podawane w źródłach rozmiary okażą się nieaktualne
Gleba powinna być w miarę żyzna, ale koniecznie dobrze zdrenowana. Albizia jest wrażliwa na choroby grzybowe więc nie toleruje zastoisk wody.
Kwiaty: pojawiają się na początku lata i kwitnienie trwa aż do końca tego okresu (musi być jednak ciepło). Forma kwiatu jest niezwykła. Są one pozbawione płatków,
a z zielonego kielicha wyrasta mnóstwo jedwabistych pręcików. U nasady barwy białej, a na końcach różowej. Kwiaty dość intensywnie i przyjemnie pachną.
Liście: Mocno pierzaste, drobne, wręcz koronkowe. Zwijają się na noc.
fot. 15.08.2020 OB w Monachium