Serduszka okazałe
Lamprocapnos spectabilis
Serduszka okazałe, do 1997 roku, klasyfikowane były w rodzaju serduszka (Dicentra) , należącego do rodziny makowatych (Papaveraceae). Specjaliści uznali jednak, iż bardziej prawidłowo będzie wyodrębnić je z szeregu serduszek w monotypowy rodzaj Lamprocapnos. Oznacza to, iż jest jedynym przedstawicielem tego rodzaju.
Do naszych ogrodów trafiła ze wschodu - Chin i Korei, juz w XIX wieku i zdobyła dużą popularność ze względu na wczesny okres kwitnienia, oryginalności bezproblemnowość w uprawie. Przez pewien czas nierozłącznie była związana z ogrodami wiejskimi, stąd sporo jej potocznych , nieco naiwnych nazw np ładniczka, serce Jasia. Obecnie serduszka przeżywają swój renesans a ogrodnicy starają się wprowadzać do ogrodów nowe kultiwary, różniące się od gatunku kolorem kwiatów, czy liści.
Jest chyba pierwszą dużą byliną, która zakwita po zimie - wzniesiona ( wys. ok 100 cm z kwiatami) i stosunkowo szeroka roślina składa się z przewieszających się łodyżek ( pustych w środku) , na których osadzone są zielononiebieskie liście .U
odmiany "Gold Heart" są one żółte, lub kanarkowożółte, w zależności od stanowiska. Wraz z upływem sezonu , najczęściej od VIII, łodygi zaczynają żółknąć i zamierać. Zaleca się je usuwać, aby nie szpeciły rabaty.
2-2,5 cm kwiaty, które pojawiają się wiosną (IV-VI), najczęściej w maju , utrzymują się zazwyczaj do czerwca i u gatunku przypominają kształtem ciemnoróżowe (fuksjowe serca z białym klinem i 'doczepioną' do niego , zwieszająca się łezką .
U odmiany 'Alba', kwiaty są oczywiście białe a u odmiany 'Valentine' o barwie pięknej ,stonowanej czerwieni. Najczęściej tworzą zwisające grono, pod którym łodyżka ugina się i układa poziomo w stosunku do podłoża. Ich wygląd często znajduje odbicie w gwarowych nazwach tej rośliny np 'Biskupie serca', czy "Serce Jasia".
Należy pamiętać, iż jest roślina trującą (lekko), więc należy zachować ostrożność przy pracach pielęgnacyjnych a także uczulać na ten fakt bywające w ogrodzie dzieci.
W tym wątku opisano i zamieszczono zdjęcia następujacych serduszek okazałych:
.
Inne serduszka, które pozostały w rodzaju Dicentra, opisane są w innym wątku KLIKNIJ TU
.
.