Rożnik (Silphium)
Rożniki, zwane też potocznie złotnikami tworzą rodzaj roślin obejmujący kilkanaście gatunków, które na stanowiskach naturalnych występują jedynie na wschodzie Ameryki Północnej. Spotykane są tam w niezbyt ciemnych częściach lasów, rzadkich zaroślach, oraz na preriach. Ze względu na walory ozdobne, rożniki trafiły na inne kontynenty, w tym do Europy i do naszych polskich ogrodów.
Gatunki różnią się pomiędzy sobą wieloma cechami, w tym osiąganą wysokością- są takie, które mierzą 20 cm, ale są i 3,5 metrowe giganty. Ich kwiaty mają ograniczoną paletę barw- zazwyczaj są koloru białego, lub żółtego.
Najczęściej, w uprawie ogrodowej spotykany jest
rożnik przerośnięty (Silphium perfoliatum) mający swoje siedliska na amerykańskich preriach. Lubi on dość wilgotne, nie przesychające i zasobne w składniki pokarmowe gleby a posadzony w takich miejscach potrafi bardzo obficie kwitnąć i osiągnąć wysokość nawet 250 cm. Okres kwitnienia przypada od przełomu wiosny i lata (k. czerwca) do początku października, albo i dłużej, w zależności od pogody. Pojedyncze kwiaty są żółte i mogą osiągać średnicę 6-8 cm. Rożnik przerośnięty jest uważany przez pszczelarzy za pożytek, ponieważ przez długi czas produkuje nektar. Wg źródła, którym jest portal pszczelarski.pl, jego tzw. wydajność miodowa wynosi 550 kg z jednego hektara pożytku.
fot.Wojtek