Urdzik
Soldanella
W terenach górskich, na rumowiskach skalnych, gdzie deszcz pada częściej niż na nizinach, a woda deszczowa nie robi zastoin, pojawiają się wiosną niebieskie lub jasno fioletowe, postrzępione brzegiem czapeczki na cienkich łodyżkach. Mają nie więcej niż 15-20cm wysokości, aby móc oprzeć się wiatrom wiejącym na gołych stokach. To urdziki. Roślinki te, o delikatnej budowie, ale dające sobie świetnie radę na swoich naturalnych stanowiskach należą do roślin pierwiosnkowatych.
W Polsce naturalnie występującymi odmianami są:
- urdzik karpacki
Soldanella carpatica – w Beskidach
- urdzik górski
Soldanella montana – w Tatrach
- urdzik węgierski
Soldanella montana – bardzo rzadko występujący w Karpatach
Z odmian pochodzących z terenów alpejskich , pirenejskich i apenińskich wyróżnić można jeszcze:
- urdzik alpejski
Soldanella alpina
- urdzik karłowy
Soldanella pusilla
- urdzik drobny
Soldanella minima
- urdzik owłosiony
Soldanella villosa
Hodowcy cały czas poszukujący nowych odmian, poprzez krzyżowanie uzyskali urdziki o białych kwiatach „Alba”, lekko paskowanych lub obficie kwitnących.
Wszystkie urdziki w ogrodzie wymagają stanowiska jasnego, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepiej będą się czuły w ogródku skalnym pomiędzy równie niewielkimi roślinami. Podłoże musi być dobrze zdrenowane, lekko kwaśne lub w zależności od odmiany alkaliczne. Dobrą miejscówką będzie mieszanina piasku, ziemi ogrodowej, kompostu liściowego i żwiru wapiennego. Urdziki są roślinami mrozoodpornymi, jednak gdy zimy są bezśnieżne, należy je osłonić gałązkami jedliny, gdyż najlepiej zimują okryte warstwą puchowej, śnieżnej pierzynki.
Rozmnażać możemy przez podział rozrośniętych egzemplarzy po kwitnieniu, uważając, aby nie połamać delikatnych części rośliny.
Możemy się również pokusić o próbę rozmnożenia urdzików przez wysiew nasion jesienią do skrzynek. Nasionka do kiełkowania potrzebują przemrożenia, więc skrzynki pozostawmy na zimę na zewnątrz.
Wszystkie urdziki są do siebie bardzo podobne. Różnią się między sobą kształtem liści oraz gruczołkami występującymi na ogonkach liściowych.
Uwaga
Urdziki nie są pod ochroną, ale pamiętajmy, że nie wolno wykopywać roślin rosnących na terenie Parków Narodowych i Krajobrazowych
Poniżej spis gatunków urdzików opisanych w wątku
Nazwa jest linkiem do odmiany