Rozchodniki wysokie
Pozwoliłam sobie założyć osobny temat dla wszystkich rozchodników wysokich. W kategorii "Rośliny na skalniaki" jest co prawda wątek dotyczący rozchodnika okazałego Sedum spectabile, ale moim zdaniem, nie wyczerpuje ani zastosowania ani bogactwa tych roślin, eliminując na przykład wszystkie seda o barwnych liściach.
Ogólne cechy:
Wysokość: zależnie od odmiany, do 70cm
Liście : grube, w zależności od odmiany zielone, żółte, dwubarwne lub purpurowe.
Kwiaty: gwiazdkowate, drobne, w odcieniach od jasnego różu do karminu, rzadziej białe.Kwitnienie od końca lipca do września, zależnie od odmiany.
Wymagania: minimalne. Gleba jednakowoż musi być przepuszczalna, stanowiska gliniaste trzeba koniecznie rozluźnić.Posadzone w zbyt bogatej ziemi będą wylegać.
Stanowisko: preferują stanowiska słoneczne, jakkolwiek całkiem dobrze tolerują półcień.
Specjalne uwagi: Bardzo często kupując sadzonki, dostajemy je ukorzenione w substracie torfowym. Rozchodniki jednak, mimo że kochają słońce, nie przepadają za silnie nagrzewającą się glebą, a tak dzieje się, gdy rosną w takim podłożu. Wysokie temperatury latem mogą zabić nasze rośliny, toteż zachęcam, żeby sadzić od razu do macierzystej ziemi ogrodowej, czyli sadzonkę maksymalnie otrzepać, przyciąć z dołu i góry. Nawet, jeśli poświęcimy kwitnienie w pierwszym sezonie, warto to zrobić.
Rozmnażanie: bardzo proste, przez podział lub ukorzenianie sadzonek pędowych, nawet jednowęzłowych.Literatura podaje, że można ukorzeniać pojedyncze listki ale nie testowałam. Nieprzycięte na zimę, często się rozsiewają, im więcej mamy odmian, tym ciekawszych siewek możemy się spodziewać
To naprawdę piękne rośliny, które doskonale komponują się na rabatach a przy tym właściwie nie są atakowane przez choroby i szkodniki.Biorąc pod uwagę zmiany pogodowe w Polsce jak najbardziej godne polecenia
Ilustrowany spis odmian zamieszczonych w tym wątku