.
Śledziennica (
Chrysosplenium) jest dość pospolitym w całej Polsce gatunkiem byliny rozprzestrzeniającej się za pomocą długich, dających rozłogi kłączy.
W warunkach naturalnych spotkać ją możemy w miejscach co najmniej półcienistych, ale zawsze wilgotnych - nad brzegami rzek, potoków, w wilgotnych lasach, torfowiskach.
W Polsce występują dwa gatunki śledziennicy - skrętolistna i naprzeciwlistna. Jak wskazują ich nazwy, gatunki te różnią się miedzy sobą położeniem listków na łodygach i są dość łatwe do odróżnienia.
Foto Beatka / lelumpolelum"
Śledziennica skrętolistna
(
Chrysosplenium alternifolium)
Nie jest wysoką bylinką - osiąga wysokość
5-15 cm . Listki o okrągłym niemal kształcie, wcięte na brzegach, ułożone na łodyżkach skrętolegle . Są jasnozielone i na wierzchu łatwo wyczuć dość sztywne , choć rzadkie włoski.
Żółtozielone, niepozorne, kwiatki bez płatków, zebrane są w groniasty kwiatostan. Ich urodę podnoszą żółte listki, położone tuż przy kwiatku i to one bardziej rzucają się w oczy, sprawiając,ze kwiaty wydają się duże .
Śledziennica jest jedną z wczesnowiosennych kwiatów - rozpoczyna kwitnienie już w marcu.Po maju, gdy kwitnienie się kończy, śledziennica jakby się kurczyła , ale u mnie nie zanika całkowicie. Łatwo rozrasta się na moich kwaśnych, luźnych piaskach, ale równie łatwo usunąć jej nadmiar.
Metryczka:
Rodzina: Skalnicowate (
Saxifragaceae)
Pochodzenie: roślina rodzima flory Polski
Kwiaty: niepozorne, żółte
Termin kwitnienia: IV do VII
Liście: niemal okrągłe, zielone, pokryte rzadkimi włoskami
Zalecane stanowisko: półcieniste do cienistego, wilgotne
.