Deinathe , to dość mało znana roślina dla wielbicieli i posiadaczy cienistych ogrodów. Jej spolszczone nazwy, to dejnante i ...pięknotka, co jest odbiciem nazwy greckiej. Należy do rodziny hortensjowatych (
Hydrangeaceae) i czasem jest określana mianem bylinowej hortensji.
Ta oryginalna roślina przybyła do nas ze wschodu , m.in Japonii i Chin, dlatego Anglicy określają ją mianem Chinese Woodland Plant. Zaliczana jest do roślin wolno rosnących i dość trudnych w uprawie, więc należy uzbroić się w cierpliwość, jeśli chcemy doczekać się ładnej, pokazowej kępy.
Jej odporność na mrozy jest spora, świetnie znosi nasze zimy (strefa5),nie wymaga więc zabezpieczania. Bywa jednak często podmrażana przez wiosenne przymrozki, więc jeśli chcemy doczekać kwiatów, należy dopilnować, by wiosną, gdy już wybije, nie była narażona na ich działanie (pomaga przykrycie kartonowym pudłem). .Wymaga stanowisk chłodnych, cienistych i wilgotnych. Rozmnażać można Deinanthe wysiewając nasiona lub, wegetatywnie, przez podział rozrośniętych kęp.
W ogrodach uprawia się dwa gatunki dejnante:
-
Deinathe careulao niebieskich kwiatach, przy czym, można spotkać rośliny o różnym stopniu natężenia koloru niebieskiego- od kwiatów blado niebieskich po niemal chabrowofioletowe
-
Deinanthe bifida o kwiatach białych ( pąki kwiatowe podbite są nieco kolorem różowym)
Deinathe careula
Bylina wysokości 40-50 cm o niezwykle ciekawym wyglądzie. Kwitnie w czerwcu/lipcu niewielkimi fioletowo-niebieskimi kwiatami. Niewymagająca, całkowicie mrozoodporna. U mnie rośnie w cieniu, ale w godzinach dopołudniowych ma nieco słońca. Posadziłam w ziemię kompostową trzy lata temu i od tej pory nie nawożę. Towarzyszą jej rododendrony więc może mieć nieco kwaśne podłoże.
.