'Oxford Gold', jest mniej popularną odmianą Polypodium cambricum - jednego z trzech gatunków paprotek występujących w stanie naturalnym na terenie Europy.
Podobnie, jak gatunek, 'Oxford Gold' jest paprotką zimozieloną , bardzo późno rozpoczynającą wegetację. Dopiero w VIII/IX wypuszcza młode liście i właśnie w tym czasie zaleca się usuwać stare, ubiegłoroczne. Wymagania co do stanowiska ma także podobne , lecz w bardziej słonecznych miejscach, uwydatnia się cecha , wyróżniająca tą odmianę : jej liście przebarwiają się miejscami ( szczególnie na końcówkach listków), na żółto, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie 'Oxford Gold' . Uważana jest za jedną z większych odmian paprotek - w tej chwili, w czwartym sezonie uprawy jej liście mają długość ok 30 cm. U mnie, nie namnaża się zbyt szybko.
Ze względu na pochodzenie,najlepiej czuje się na ciepłych i dość suchych stanowiskach , w niekwaśnej glebie. Może rosnąć nawet w pełnym słońcu, na suchych murkach i skalniakach. Zaleca się na okres zimy dobrze zabezpieczać agrowłókniną i/lub stroiszem iglastym.
Polypodium cambricum 'Oxford Gold' dwa lata temu weszło kłączem pod kamienie i w tej chwili wybija tylko z tego miejsca. Górna, głowna część prawdopodobnie obmarzła
U mnie również dziwnie się zachowuje. Po zimie główne kłącza jakby przemarzły lub zagniły. Długo nie pojawiały się liście, więc wykopałem całą roślinę, która po tym zabiegu rozeszła się na 3 części. Teraz mam trzy rośliny , a rozsadzenie chyba pobudziło roślinę do życia, bo dość szybko pokazały się młode pastorały.
Pochodzenie Polypodium cambricum 'Oxford Gold', nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie jest to selekt 'Omnilacerum Oxford', znaleziony w Oxford Botanic Garden.
Młode liście mają faktycznie żółtawą barwę. Ponoć na słonecznym stanowisku mają złote plamy....warto by kawałek przenieść na słońce i zobaczyć
Polypodium cambricum 'Oxford Gold' wyróżnia się jaśnieszymi i lekko żółtawymi młodymi liśćmi i faktycznie łatwo ją rozpoznać pośród innych odmian o podobnym kształcie liści..