Helleborus x lemonnierae 'Verboom Sifra'
ciemiernik Lemonniera
'Sifra'
Nowa na ogrodniczym rynku i ciekawa (pod pewnymi względami) odmiana ciemiernika jest klasyfikowana jako
Helleborus x lemonnierae. Ten mało jeszcze rozpowszechniony gatunek powstał przez skrzyżowanie ciemiernika mieszańcowego (
H. x hybridus) i ciemiernika białego (
H. niger), a został znaleziony we Francji przez Martina Lemonniera jako naturalna hybryda. Na naszym forum mamy już wątki o odmianach gatunku:
Helleborus x lemonnierae 'HGC Madame Lemonnier' i
'ViV Scarletta'. 'Sifra' to intro holenderskiej szkółki Kwekerij Verboom B.V. włączone do znanej serii Winter Angels.
Choć dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości, 'Sifra' ma szansę być dobrze widoczna w ogrodzie dzięki ogromnym kwiatom, których średnica wynosi ok. 7- 9 cm. Dodatkowym wielkim plusem jest to, że kwiaty nie zwieszają się w dół, a rosną i rozwijają się na wprost i do góry na ciemnych, czerwonych łodygach. Upraszczając, można napisać, że ich kolor jest malinowy, z wyraźnymi jaśniejszymi pasmami na płatkach, jednak Verboom zachwalając swoją nową odmianę podkreśla, że można donicę z ciemiernikiem przenieść w listopadzie do domu i 'pędzić', aby kwiaty rozwinęły się na Boże Narodzenie. Rozkwitając w tym okresie, będą miały barwę białą lub jasnoróżową. Po przeniesieniu do chłodniejszego miejsca dla zahartowania, znowu może być uprawiany w ogrodzie, gdzie nadal będzie kwitł, ale już w innych kolorach - ciemnoróżowym i malinowym. Jest odmianą bardzo obficie kwitnącą - nie tylko wytwarząjącą mnóstwo pąków, ale rozwijającą je po kolei prze 3-4 miesiące. Liście są żywo zielone, palczaste i lekko piłkowane brzegiem. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. Początek kwitnienia w polskich ogrodach to przełom lutego i marca.
Może osiągać od 25 do 40 cm wysokości.
Wymagać będzie gleby o stałej lekkiej wilgotności, ale przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej. Dobrze byłoby, gdyby stanowisko zapewniało dostęp do promieni słonecznych w czasie, gdy ciemiernik będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać. Powinno być to więc miejsce nie w litym cieniu drzew iglastych, a jasnym półcieniu liściastych z - dodatkowo - porannym, przedpołudniowym słońcem. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ważniejsze jest, by ciemiernik nie był narażony na mocne podmuchy wiatrów.
.