Helleborus foetidus 'Wilgenbroek Selection Fragrant'
ciemiernik cuchnący
'Wilgenbroek Selection Fragrant'
Ciemiernk cuchnący, który nie jest zbyt skłonny do tworzenia hybryd z innymi gatunkami, potrafi wytworzyć z nasion czasem formy różniące się od formy podstawowej. Nawet w naturze, odizolowane od siebie populacje potrafią się znacznie różnić. Hodowcom udało się wyselekcjonować kilka form/ kultiwarów, które odbiegają od gatunku różnymi cechami. Kilka odmian zaprezentowaliśmy na forum:
-
'Bowles's Form', o bardzo wąskich liściach
-
'Chedglow'/ 'Gold Bulion', o żółtym kolorze
-
'Sopron, o węższych liściach i większych kwiatach
-
'Harvington Pewter', o miedzianoczerwonych przyrostach i bardziej stalowych liściach
-
'Miss Jekyll'/ 'Gertrude Jekyll', o drobniejszej budowie, mniejszych, pachnących kwiatach
-
'Variegata', o jasnych, nieregularnych przebarwieniach na liściach
'Wilgenbroek Selection Fragrant', jak gatunek, należy ciemierników łodygowych (sekcja Caulescent), których liście, oraz kwiaty nie wyłaniają się bezpośrednio z gruntu a wyrastają ze sztywnych łodyg. Zdrewniała łodyga tej odmiany
dorasta do ok. 60 cm i to na jej szczycie buduje się lekko zwisły kwiatostan złożony z licznych, zielonych kwiatów. Ciemnozielone liście są wielopalczaste, przypominające trochę odnóża pająka, a ich brzeg jest delikatnie piłkowany. Od gatunku różni się mocniejszą budową i większej szerokości kwiatostanami. Jak wszystkie ciemierniki łodygowe nie znosi dzielenia i nie jest rośliną tak długowieczną jak popularne ciemierniki mieszańcowe pochodzące od
Helleborus orientalis i innych z sekcjii Helleborastrum.
Odmiana ta została wyselekcjonowana w działającej od 1999r belgijskiej szkółce Het Wilgenbroek, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży roślin ozdobnych, ale przede wszystkim właśnie ciemierników, które są ulubionymi roślinami właścicieli. Niestety, brak jest informacji gdzie zostały zebrane nasiona ciemiernika- matki, lub skąd została ona przywieziona.
W uprawie ogrodowej wymaga stanowiska o glebie zasadowej lub obojętnej, niezbyt cienistego. Dobrze byłoby, gdyby ewentualny cień nie był lity a pochodził od drzew liściastych, które w porze zawiązywania pąków i kwitnienia, nie maja jeszcze liści. Pozwoli to na dostęp promieni słonecznych do rośliny. Gleba powinna mieć stałą wilgotność, ale nie powinna być bardzo mokra. W naszej strefie klimatycznej dobrze zimuje i nie wymaga osłaniania od mrozu, choć warto posadzić go na stanowisku, gdzie nie byłby narażony na mocne podmuchy wiatrów.
Jak inne ciemierniki jest rośliną trującą i powodującą uczulenia skórne, dlatego wszelkie prace powinny być prowadzone w rękawicach, by sok rośliny nie podrażnił skóry.
.