Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Goryczka (Gentiana) w naturze

Goryczka (Gentiana) w naturze 2021/01/28 17:24 #224366

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17189
  • Otrzymane podziękowania: 59387
Gatunki goryczki występujące we florze Polski


> goryczka kropkowana (Gentiana punctata)
> goryczka krótkołodygowa (Gentiana clusii)
> goryczka krzyżowa (Gentiana cruciata)
> goryczka przezroczysta (Gentiana frigida)
> goryczka wąskolistna (Gentiana pneumonanthe)
> goryczka wiosenna (Gentiana verna)
> goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea)
> goryczka śniegowa (Gentiana nivalis)

oraz

> Gentiana orbicularis = Gentiana brachyphylla subsp. favratii


Wszystkie gatunki goryczki występujące dziko w Polsce są objęte ochroną gatunkową.

***

Gatunki i odmiany goryczki uprawiane w ogrodach prezentujemy w dziale bylinowym w wątku >> Goryczka (Gentiana) - gatunki i odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie


pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/12/15 02:30 przez th. Powód: Edycja tytułu i dodanie linku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Goryczka trojeściowa, goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea) 2021/01/29 10:35 #224416

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17189
  • Otrzymane podziękowania: 59387
Goryczka trojeściowa, goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea)


Jest to gatunek górskiej rośliny należący do rodziny goryczkowatych.

Naturalnie występuje w Południowej i Środkowej Europie, oraz na Kaukazie. W Polsce pospolity w paśmie Karpat i w Karkonoszach. Zasiedla górskie łąki i widne lasy. Pojawia się także na brzegach strumieni i między skałami.

Wysokość: 30-60 cm.
Kwiaty: niebiesko-granatowe w kształcie długiej trąbki z pięcioma zaostrzonymi klapami, dł. 3,5-5 cm., pojawiają się od sierpnia do października.
Owoce: torebki dzielące się na dwie części.
Liście: z wyraźnymi nerwami, całobrzegie, ułożone są naprzeciwlegle parami, ale u roślin rosnących w cieniu ustawione są naprzeciwlegle w dwóch rzędach.

Roślina trująca! Zwierzęta nie jedzą tej rośliny ze względu na jej gorzki, goryczkowaty smak.
Gatunek objęty jest częściowa ochroną.

Ciekawostka: nazwa łacińska Gentiana pochodzi od imienia króla Ilirii Gentiusa, żyjącego w II w.p.n.e., który rzekomo odkrył jej właściwości lecznicze, jako środka na dolegliwości trawienne.






Z rzadka zdarzają się okazy o białych kwiatach, zaliczane do formy albiflora.







fot.10.09.2020 Wysoka Kopa w Górach Izerskich, w Sudetach Zachodnich.
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2021/01/29 10:37 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, Efkaraj, VERA, wojtek, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Goryczka trojeściowa, goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea) 2023/12/13 00:35 #308592

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5832
  • Otrzymane podziękowania: 15808
Z końcem lata goryczka trojeściowa daje piękny i mocny akcent w morzu traw na bieszczadzkich połoninach... ale jest także obecna w tamtejszych widnych lasach i na zarastających łąkach

Tu na obrzeżach leśnej polany na szlaku z Wołosatego na Przełęcz Bukowską

Zdjęcia z 28.08.2023












Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/12/13 09:01 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Goryczka trojeściowa, goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea) 2023/12/13 00:57 #308593

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5832
  • Otrzymane podziękowania: 15808
Zapraszam na połoninę... zwyc szlak Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec - Halicz -Tarnica - Wołosate clap

Zdjęcia z 28.08.2023

Goryczka trojeściowa towarzyszy nam od początku do końca wędrówki :kocham




































Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/12/13 01:06 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Pani Bestia, basik, DorotaZ, ewakatarzyna

Goryczka trojeściowa, goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea) 2023/12/13 09:11 #308602

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6650
  • Otrzymane podziękowania: 26542
Nie tylko Rozsypaniec i Wołosate mogą cieszyć się widokiem goryczki trojeściowatej. U mnie to jedyny bezproblemowy gatunek goryczki, Rośnie już od wielu lat...







Ostatnio zmieniany: 2023/12/13 09:13 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pani Bestia, DorotaZ, ewakatarzyna

Goryczka trojeściowa, goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea) 2023/12/14 23:15 #308693

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5832
  • Otrzymane podziękowania: 15808
Tomku... wielce mnie cieszy bezproblemowość goryczki trojeściowej w Twoim ogrodzie i przyznaję, że pięknie go zdobi ... :kocham aż sama mam ochotę zaprosić ją do swojego :)

Jest tylko jedno ale... ten wątek i generalnie dział jest poświęcony roślinom dziko rosnącym... gwizdac więc jeśli napotkasz goryczkę trojeściową w Górach Świętokrzyskich, bo ponoć i tam można ją spotkać, choć rzadziej, to jak najbardziej będzie on właściwy zwyc

Tymczasem gatunkom i odmianom uprawianym w ogrodach dedykowany jest wątek w dziale bylinowym >> Goryczka (Gentiana) - gatunki i odmiany oraz warunki uprawy w ogrodzie


Tyle w kwestii formalnej... i wracam w Bieszczady... goryczki na Połoninie Wetlińskiej :)

Zdjęcia z 29.08.2023




















Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/12/15 03:47 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, basik

Goryczka trojeściowa, goryczka trojeściowata (Gentiana asclepiadea) 2023/12/15 10:58 #308699

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6650
  • Otrzymane podziękowania: 26542
th napisał:
Tomku... wielce mnie cieszy bezproblemowość goryczki trojeściowej w Twoim ogrodzie i przyznaję, że pięknie go zdobi ... :kocham aż sama mam ochotę zaprosić ją do swojego :)

Jest tylko jedno ale... ten wątek i generalnie dział jest poświęcony roślinom dziko rosnącym... gwizdac więc jeśli napotkasz goryczkę trojeściową w Górach Świętokrzyskich, bo ponoć i tam można ją spotkać, choć rzadziej, to jak najbardziej będzie on właściwy zwyc

Masz rację Moniko, to nieodpowiedni wątek.Dopiero teraz zauważyłem...ale to dlatego, że po wejściu w ostatni wpis, w tytule nie ma słowa o naturze :nie_wiem ...a ja tak naturę uwielbiam... think:
Jeżeli możesz to przenieś mój wpis w odpowiednie miejsce, a ja przy okazji popruciam w Górach Świętokrzyskich ;):buziak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.069 s.