Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ślaz piżmowy (Malva moschata)

Ślaz piżmowy (Malva moschata) 2023/07/16 22:06 #299376

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17189
  • Otrzymane podziękowania: 59387
Ślaz piżmowy
Malva moschata


Gatunek wieloletniej rośliny z rodziny ślazowatych, blisko spokrewniony z malwą. W Polsce zadomowiony, pospolity na niżu. Często można ją spotkać na słonecznych łąkach wśród traw lub rosnącą wzdłuż dróg. Kwiaty pudrowo różowe lub białe, przyjemnie pachnące piżmem.
Więcej informacji Tu

Tak sobie patrzyłam dziś na nią i doszłam do wniosku, że świetnie pasowałaby na moją rabatę w różowej tonacji
Już się nawet rozejrzałam i jest dostępna w polskich szkółkach :kibic

fot. 16.07.2023








pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/07/16 22:08 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna, IK-W, Willow

Ślaz piżmowy (Malva moschata) 2023/09/03 21:00 #302509

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 325
  • Otrzymane podziękowania: 1194
To bardzo piękna i wdzięczna roślinka, taka nienachalna w swojej urodzie, ale mocno szlachetna. Mam białą i różową, obie kupione ze 4 lata temu we Florexpolu. Różowa rośnie u mnie w jednym miejscu i jest wysoka - ponad metr. Białe sieją się dość dobrze i zimują dobrze, ale są niższe, około pół metra wysokości. Białe mają takie cudne delikatnie różowe słupki w środku, naprawdę trzeba się przyjrzeć z bliska aby te bladawo różowe tony zobaczyć. Kwitnie na przełomie wiosny i lata a jeśli nie zapomnę i przytnę przekwitłe pędy - zakwita w sierpniu i wrześniu, zatem ciąć warto. Poza tym, kępa liści jest cały czas ozdobna, liście nie więdną i nie marnieją po przekwitnięciu kwiatków. Ciekawe jest zróżnicowanie listków - dolne, tuż przy ziemi - są okrągławe i ząbkowane, a te wyżej - pierzaste. To byliny, podobno krótkowieczne, ale zawsze dają dużą ilość nasion, zatem bez problemu powinny utrzymać się w ogrodzie. Ze względu na wytwarzanie dość pokaźnego korzenia palowego nie lubią przesadzania, ale jeśli umiejętnie dokona się tego zabiegu, to po odchorowaniu (a jakże) dadzą sobie radę, podejmą funkcje życiowe i będą sobie zdrowo rosły przez następne lata. Zauważyłam, że u mnie wiele kwiatów tzw. dwuletnich np. malwy, ślazy, lwie paszcze czy goździki, wykazują cechy bylin czyli odradzają się co roku z tego samego egzemplarza. Rekordzistą jest malwa, która rośnie w jednym miejscu już 6 rok i nie jest to odrodzenie z dosiewu. Jak zdołam zrobić dobrą fotkę, jutro ją dodam.
pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, IK-W


--=reklama=--

 

Ślaz piżmowy (Malva moschata) 2023/09/04 08:31 #302523

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3835
  • Otrzymane podziękowania: 12458


Czy to jest ślaz piżmowy? Wysiał mi się tam gdzie koszone, więc go przesadziłam w zeszłym roku, miał korzeń palowy więc odchorował, ale zakwitł.wreszcie w końcu sierpnia :)
Jeśli nie, to proszę moderatora o usunięcie mojego wpisu :)
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2023/09/04 09:45 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, DorotaZ, ewakatarzyna, Willow

Ślaz piżmowy (Malva moschata) 2023/09/04 20:20 #302558

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 325
  • Otrzymane podziękowania: 1194
Myślę, że to nie jest ślaz piżmowy, bo ma nieco inny słupek a przede wszystkim inne listki tuż przy kwiatku. Na zdjęciach Basi i na moich widać listki mocno pierzaste, popatrzyłam też do netu i wszędzie są takie właśnie. Dodaję zdjęcia, zwróć uwagę na zdjęcie z takim badylem bez kwiatka i na zróżnicowanie tych listków - na górze pędu są pierzaste, a na dole - u podstawy są okrągłe i ząbkowane. Nieraz po kształcie kwiatu trudno rozpoznać roślinę, szczególnie, że ślazy, zaślazy i ślazówki są mocno do siebie podobne.




pozdrowienia Ewa
pozdrawiam słonecznie Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/09/04 20:55 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, nowababka, basik, ewakatarzyna

Ślaz piżmowy (Malva moschata) 2023/09/04 20:29 #302561

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 325
  • Otrzymane podziękowania: 1194
Znalazłam jeszcze zdjęcie ślazówki Barnsley Baby, która ma dość podobne listki jak Twoja roślinka. Nie wiem, czy można tu wstawiać zdjęcia innej rośliny ale to dla poratowania, jeśli to niezgodne to proszę o usunięcie postu.





pozdrawiam Ewa
pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, basik, ewakatarzyna

Ślaz piżmowy (Malva moschata) 2023/09/04 21:05 #302569

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17189
  • Otrzymane podziękowania: 59387
Ewo masz rację. Marysiu, a spróbuj porównać roślinę ze ślazem dzikim albo zaniedbanym think:
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, ewakatarzyna, Willow

Ślaz piżmowy (Malva moschata) 2023/09/05 19:57 #302617

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 325
  • Otrzymane podziękowania: 1194
Dzisiaj zrobiłam jeszcze zdjęcia kwiatu z bliska i dojrzałych nasienników z nasionkami. Nasionka ciemne, drobne, jak mocno zakręcone robaczki.








pozdrawiam Ewa
pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, basik, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.070 s.