Rodzaj Bellewalia, jak wspomniano przy omawianiu Bellewalia romana, zawiera kilkanaście gatunków występujących na Kaukazie i w Turcji. Dawniej zaliczano je do Szafirków. Gatunek Bellewalia pyncnatha jeszcze obecnie nazywany jest Szafirkiem dziwnym (Muscari paradoxum). Jest to bardzo oryginalna roślina z rodziny Liliowatych (Liliaceae).
Wysokość: 15 - 25 cm.
Kwitnie: IV - V. Kwiaty dzwonkowate czarno-granatowe z jaśniejszymi, zielonkawymi brzegami. Kwiatostan przypominający szafirki.
Liście: szerokotrawiaste, początkowo znacznie wyższe od kwiatostanu, z czasem się z nim zrównują.
Uprawa: stanowisko powinno być słoneczne lub lekko ocienione. Gleba przepuszczalna lekko tylko wilgotna. Źle znosi gleby ciężkie, zlewne, za to radzi sobie nawet w okresach suszy, chociaż słabiej wtedy rośnie.
Bellewalia bardzo dobrze zaaklimatyzowała się w naszych warunkach, bez problemu przetrzymuje zimy, ale na wypadek dużych mrozów nie zaszkodzi lekko okryć. Świetna roślina obwódkowa lub do ogrodów skalnych.
Znana jest odmiana tej Bellewalii 'Green Pearl' o niemal zielonych kwiatach, ale znacznie bardziej wymagająca i zawodna w uprawie. Można ją polecić jedynie w rejonach o bardzo łagodnym klimacie.
Odmiana Bellewalia pycnantha 'Green Pearl'