Wiciokrzew
Lonicera
Wiciokrzewy należą do roślin przewiertniowatych i w odróżnieniu do suchodrzewów przyjmują postać zielnych pnączy.
Naturalnie występują na terenach półkuli północnej.
W Polsce dziko rosnącymi gatunkami pnącymi są:
- wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium L.)
- wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum L.)
Wysokość 3-6m. Roczny przyrost od 0,5-2m.
Pędy owijają się wzdłuż kratek i podpór.
Liście w zależności od odmiany mogą być zielone, zielono-żółte ('Aureoreticulata') lub purpurowe ( 'Purpurea'). Całobrzegie, na krótkich ogonkach. Młode liście są ze sobą zrośnięte u podstawy, tworząc charakterystyczne talerzyki.
Kwiaty pięciokrotne, rurkowate płatki, wygięte na zewnątrz, w kolorach biały, kremowy, delikatny róż, czerwone, pomarańczowe, żółte. Mogą być dwubarwne. Intensywnie pachnące zwłaszcza w godzinach wieczornych. Są zapylane przez owady i ptaki. Kwitną w zależności od odmiany od maja do października.
Owoce jagodowe, błyszczące, w intensywnych kolorach czerwieni, pomarańczy, purpury. Wielonasienne, czasem zrośnięte parami. Są przysmakiem dla ptaków, dla ludzi są trujące. Dojrzewają od lipca do października.
Wiciokrzewy są pnączami silnie rosnącymi, dlatego rozważnie trzeba je sadzić w małych ogrodach. Mogą wspinać się zarówno po pergolach, kratach jak również po pniach dużych drzew, do których przymocujemy np. siatkę.
Stanowisko dla wiciokrzewów w ogrodzie powinno być jasne, osłonięte od południowego słońca i porywistych wiatrów. Gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna, gliniasto próchniczna. Obojętna do lekko zasadowej.
Cięcie.
Aby wiciokrzewy dobrze się rozkrzewiły powinno się przez pierwsze dwa - trzy lata formować pnącze. Po posadzeniu wszystkie pędy skracamy o 2/3 wysokości. Następnie wycinamy wiosną same najsłabsze pędy.
W kolejnych latach cięcie przeprowadzamy w zależności od odmiany.
Gatunki kwitnące na pędach tegorocznych (wiciokrzew japoński, Heckrotta) tniemy mocno wczesną wiosną. Nie jest to jednak zabieg niezbędnie konieczny, ale zapobiegnie ogołoceniu się pnącza od dołu.
Wiciokrzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych (przewiercień, Tellmanna) tniemy tylko wykonując cięcie sanitarne, usuwając tylko pędy słabe i suche.
Niektóre odmiany uprawiane w ogrodach
- wiciokrzew Browna (Lonicera x brownii)
- wiciokrzew Tellmana (Lonicera ×tellmanniana)
- odmiany o pachnących kwiatach
- wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium),
- wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum),
- wiciokrzew Heckrotta (Lonicera x heckrottii),
- wiciokrzew japoński (Lonicera japonica)
Odmiany zimozielone
- wiciokrzew Henry'ego (Lonicera x henryii).
Choroby i szkodniki
Wiciokrzewy rosnące w miejscach słonecznych lub suchych podatne są ma mączniaka prawdziwego i mszyce.