Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Santolina (Santolina) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodach

Santolina (Santolina) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodach 2018/12/01 16:44 #139425

  • agita
  • agita Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 2
Santolina (Santolina), to rodzaj roślin z rodziny astrowatych, które na stanowiskach naturalnych występują na obszarach wokół Morza Śródziemnego.
Są roślinami, które lubią suche stanowiska, niemal półpustynne, dlatego świetnie nadaje się do ogrodów skalnych i żwirowych. Nie wszystkie gatunki mogą dobrze zimować w polskich ogrodach.

---

Witam. Czy moja roślinka to też santolina?



Ostatnio zmieniany: 2021/12/05 19:19 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Santolina (Santolina) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodach 2018/12/01 17:21 #139436

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26620
  • Otrzymane podziękowania: 71443
Agito, zdjęcia często przekłamują kolory, więc ciężko się wypowiedzieć na 100%, ale spróbuj w wyszukiwarkę wpisać Santolina virens. Porównaj i zdaj nam relację :)

W moim ogrodzie santoliny źle znosiły zimy - dłużej się po niej regenerowały, niż były ładne. Po kilku latach i niesławnej zimie 2011/12, wszystkie na amen uschły.
Ostatnio zmieniany: 2018/12/01 17:23 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Santolina (Santolina) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodach 2018/12/01 18:00 #139450

  • agita
  • agita Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 2
Właśnie po długim przeglądaniu gogle stwierdziłam, że moja roślinka to santolina. Wcześniej stawiałam, że może to jakaś odmiana hebe.
Oczywiście nie jestem tego pewna ale i zdjęcia i opis rośliny raczej potwierdzają, że to Santolina rosmarinifolia 'Lemon Fizz
U mnie przy mrozach jedynie do -10 stopni zimuje bardzo dobrze bez okrycia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Santolina (Santolina) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodach 2024/06/27 21:05 #323963

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 373
  • Otrzymane podziękowania: 1391
Mam santolinę cyprysikowatą, taką klasyczną - srebrzystą i Santolinę viridis czyli tzw. ziele oliwne. Pierwszą mam od 12 lat i przetrwała wszystkie zimy i przenosiny i inne moje wariactwa ogrodnicze. Nie do zdarcia. Ziele oliwne mam od zeszłego roku, posadzone w gruncie przetrwało zimę niczym nie osłonięte, przy incydentalnym mrozie -24 st. C. Znaczy się można :kibic mimo, że kocanki włoskie poległy. Wygląda uroczo, taka klasyczna piękność na suche rabaty, bo to raczej kserofit. U mnie siedzi pod nieszpułką, dziś ocięłam kilka gałązek, żeby zrobić większy dostęp światła to tej jakże zacnej roślinki.

pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.053 s.