Spiranthes cernua
kręczynka pochylona
Ten mało jeszcze znany i obecny w polskich ogrodach storczyk pochodzi z Ameryki Północnej- wschodniej Kanady i centralnych terenów USA. W odróżnieniu od lepiej znanych storczyków zakwita jesienią- zazwyczaj pierwsze kwiaty rozwijają się we wrześniu, a kolejne aż do mrozów.
Nazwa 'Spiranthes' nawiązuje do budowy kwiatostanu, na którym spiralnie osadzone są niewielkie, lekko skierowane w dół, białe kwiaty o delikatnym zapachu. Liście nie pojawiają się w zbyt dużej ilości, są wąskie i błyszczące, ale mało trwałe.
W uprawie ogrodowej spotykamy najczęściej
Spiranthes cernua 'Chadds Ford' o kwiatach nieco większych, niż gatunek. Odmiana ta odnaleziona została na stanowisku naturalnym w latach 60-tych ubiegłego wieku.
W dobrych warunkach rozrasta się powoli, przez krótkie, bulwkowate kłącza w spore kępy- ilość kwiatostanów może wynosić nawet kilkadziesiąt sztuk, a ich wysokość około 80-90 cm. Na stanowiskach naturalnych dorasta do jeszcze większych rozmiarów, bo do 100 cm! To oczywiście dane teoretyczne, ponieważ
przy obecnych upalnych i suchych latach ciężko zapewnić kręczynce idealne stanowisko o stale wilgotnej, nieprzesychającej glebie. Dobrze było by, gdyby ziemia była żyzna, świeża i bogata w próchnicę. Bardzo dobrze znosi nasze zimy i nie wymaga zabezpieczenia- nadaje się do uprawy w strefach od 5 do 9.
Spiranthes cernua 'Chadds Ford'
fot. 25.10.2022r.
.