> Ilustrowany alfabetyczny spis gatunków, serii i odmian pierwiosnków
Pierwiosnek Siebolda
Primula sieboldii
ang. Japanese woodland primula
Podgrupa:
Auganthus
Sekcja:
Cortusoides (zarzyczkowate)
Wysokość: 15–30 cm, liście jasne, mocno pofałdowane, „owłosione”, zanikające latem.
Kwiaty: od białych przez różowe, liliowe, aż do purpurowych.
Kwitnienie: V–VI.
Uprawa: stanowisko półcieniste („zimne”); gleba dobrze wilgotna, próchnicza, w miarę zwięzła o odczynie kwaśnym. Najlepiej podsypywać przeleżałym (2.-letnim) kompostem. Zasilać słabym nawozem fosforowo-potasowym raz, po kwitnieniu.
Mrozoodporność: w pełni mrozoodporna (strefa 5 USDA – do –25,9°C).
Rozmnażanie: co kilka lat przez podział rozrośniętych kęp najlepiej zaraz po kwitnieniu.
Uwaga: późno wychodzi z ziemi i w lecie zanika. Nawet gdy brak liści, miejsce, w którym rośnie powinno być lekko wilgotne.
W warunkach naturalnych rośnie na płd.–wsch. Syberii, w płn.-wsch. Chinach, Japonii i Korei. Zasiedla tam wilgotne, prześwietlone leśne obszary, wilgotne łąki w pobliżu rzek. Jest rośliną zadarniającą.
Znane są trzy podgatunki:
•
Primula sieboldii ssp.
Hortensis
•
Primula sieboldii ssp.
Patens
•
Primula sieboldii ssp.
Spontanea
Lubi, tak jak większość innych pierwiosnków lekko kwaśną, przepuszczalną ziemię. Po kwitnieniu, w lecie (lipiec–sierpień), jego liście zanikają, ale miejsce gdzie rośnie powinno nawet wtedy być lekko wilgotne ponieważ w tym czasie zawiązuje pączki kwiatowe na następny sezon. Bardzo dobrze reaguje na przysypywanie ziemią liściastą, kompostową – rosnąc w naturalnych warunkach na polanach leśnych też jest przysypywany liśćmi.
W Japonii pierwiosnek Siebolda jest uprawiany jako roślina ozdobna już od XVI wieku. Nazywana jest tam Sakurasoh, czyli pierwiosnkiem kwiatu wiśni. Kwitnie tuż po tym jak wiśnie przekwitną. Stworzono wiele odmian tego pierwiosnka różnorodnych pod względem kształtu płatków i kolorystyki kwiatów. Dziś prym w tworzeniu nowych odmian wiedzie Japonia i USA.
Swoją nazwę pierwiosnek zawdzięcza niemieckiemu lekarzowi i botanikowi – Filipowi von Siebold (1796–1866), który dwukrotnie przebywał w Japonii, przy okazji badając tamtejszą florę.
Pierwiosnek Siebolda gatunek.