Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rustykalnie, naturalnie u Siberii

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 13:46 #318213

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3074
  • Otrzymane podziękowania: 6249
Kalmia napisał:
A podagrycznik u mnie też się pojawił nie wiadomo skąd... A tak kiedyś się cieszyłam, że ja go nie mam... Podobno dobry na naszą chorobę. Muszę spróbować :)
:przytulam
Ja skubię i zjadam młodziutkie listeczki w czasie pielenia, jeśli nie mam ubłoconych rękawic :-) A teraz okazało się, że cholerna podagra jest też pożytkiem da pszczół :woohoo: o ile oczywiście pozwoli się jej zakwitnąć ;-)
Raz się na coś przyda polewkamax
Ostatnio zmieniany: 2024/04/18 13:48 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, edulkot, Ave, nowababka, zanetatacz, Danusia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 16:21 #318224

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4398
  • Otrzymane podziękowania: 8188
U mnie odwrotnie w kwestii czeremchy ;), w okolicy wyłącznie amerykańska, pospolitej na oczy nigdy nie widziałam. Najgorsze, że w zeszłym roku klient chciał pospolitą do ogrodu, a ja się bałam, że nie rozpoznam, jak będa mi chcieli wcisnąć kit, bo nigdy nie widziałam :lol: . W końcu wsadziliśmy mu jakiś odrost od rzekomej czeremchy pospolitej (był listopad i tym bardziej nie można było rozpoznać 2smiech ) i dopiero w tym roku sie okaże, co mu posadziliśmy :silly: .
Różnice określałam tylko na podstawie zdjęć, amerykańska ma błyszczące liście, a kwiaty nie pachną, pospolita podobno na odwrót, potwierdzasz?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia


--=reklama=--

 

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 20:45 #318295

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8466
  • Otrzymane podziękowania: 25463
I jeszcze a propos czeremchy, liście amerykańskiej są sztywne a pospolitej miękkie. Na Śląsku króluje amerykańska a na Podkarpaciu pospolita :)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2024/04/18 20:46 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 20:52 #318298

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3074
  • Otrzymane podziękowania: 6249
Na pewno czeremcha pospolita obłędnie pachnie. Znam ten zapach od dziecka - nie sposób z bukietem wytrzymać w domu.
Młoda u klienta może nie zakwitnąć jeszcze, ale rzeczywiście, liście czeremchy pospolitej są przyjemne w dotyku, miękkie.
Aż wyskoczyłam z latarką czołówką na skraj ogrodu wink-3 Teraz kolor jest bardzo jasnozielony, na wierzchu matowy, pod spodem lekko opalizujący. Z czasem to się zapewne zmieni.

Prof. Łuczaj poleca czeremchę amerykańską na nalewkę bez cukru. Na końcu filmu jest porównanie liści.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, markita, edulkot, Pani Bestia, Izula, zanetatacz, Danusia, janka.p

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 21:01 #318304

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69643
Mam 2,czy trzy stare czeremchy pospolite nad rowem. Kiedy kupiłam Jedrzejówkę, już były sporymi drzewami. Uwielbiam je do okresu kwitnienia, a potem z chęcią bym złapała za siekierkę i waliła z całych sił. :lol: Tysiące wyrwanych siewek wypełniły dużą część moich kompostowników. :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Kalmia, chester633, Ave

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 21:03 #318306

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4398
  • Otrzymane podziękowania: 8188
Wszystko się zgadza, na 6 klasie piachu czuje się wyśmienicie i w towarzystwie sosen również :silly: . Owoce próbowałam i faktycznie są słodkie, ale na nalewkę, musiałabym uprzedzić ptaki, które ją uwielbiają (też prawda), żeby nazbierać wystarczającą ilość owoców :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, chester633, Izula

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 21:11 #318310

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6686
  • Otrzymane podziękowania: 26709
Fajne te potoczne nazwy :lol: Czyli mówisz Polu, ze masz w ogrodzie trzy stare korcipy ? rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, Pani Bestia, Danusia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/18 23:40 #318355

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1450
  • Otrzymane podziękowania: 3885
Dzięki za udostępnienie filmu. Dzięki temu wiem, że u mnie wszędzie rośnie czeremcha pospolita. I tak jak u Poli sieje się sakramencko wink-3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/19 07:36 #318363

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3074
  • Otrzymane podziękowania: 6249
Kochani, kto ma bioróżnorodny ogród ten ma siewki wszelakie :lol:
Jak pisałam nie raz, mam wszędzie w dużych ilościach czereśnie, ałycze, sosny, brzozy i wierzby 2smiech Co mnie nie martwi, bo rośnie mi w ogrodzie własne, darmowe drewno na opał i zrębki :-) Sieją się też leszczyny, jarzębina, dęby i głogi, choć w okolicy głogów nie zaobserwowałam wink-3 Może nasiona przyjechały z pierwszego ogrodu? O... a tam bez czarny kiełkuje zza każdego kamienia i hosty 2smiech Wszystko to niepopularne, ale cenne drzewa. Dostarczają płynów (brzoza), owoców, itd. A mnie samowystarczalność bardzo poprawia nastrój :-)
A co my byśmy do kompostowników i beczek wrzucali, gdyby nie chwasty i siewki? :lol:

A propos wykorzystania darów natury, wkrótce można będzie uszczykiwać młode pędy sosen na syropek cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, edulkot, nowababka, zanetatacz, Danusia, dultom, ewakatarzyna

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/19 08:17 #318365

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3851
  • Otrzymane podziękowania: 12504
Jest jeszcze czeremcha pospolita Colorata i taka rośnie u mnie 2smiech Owoców ma mało, albo ptaki są szybsze a listeczkom się nie przygladałam czy mają opisywany przez pana Łuczaja łańcuszek think: KOlor na pewno mają inny. U mnie też siewki wszelakie wink-3
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2024/04/19 08:19 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/19 12:05 #318390

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1450
  • Otrzymane podziękowania: 3885
No popatrz...bez czarny ponoć sieje się i nie wybrzydza... u mnie ziemia lichutka, piaszczysta, widzę bzy czarne u innych, a u mnie posadzone (kupione) padły.
I znów , jak co roku, muszę chodzić na "umówiony szaber" do znajomego (robię sok z kwiatów) 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, nowababka, Izula

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/19 19:53 #318453

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11515
  • Otrzymane podziękowania: 21614
Iwonko podziwiam Cię z tymi pszczółkami i oczywiście trzymam kciuki żeby wszystko poszło dobrze :przytulam
U nas na czeremche zawsze mówili że kwitnie kocierpka i żeby nie robić z niej bukietów do pokoju bo potrafi mocno uśpić :) rośnie jej u nas duzo więc zapach dookoła jest piękny :)
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/20 10:15 #318502

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1645
  • Otrzymane podziękowania: 4974
Mam na działce dwie smrodyny (czeremcha), takie zwykłe rodzime, samosiewki i Coloratę, która jeszcze nie kwitła. Czeremcha była w okolicy od zawsze, bo po sąsiedzku nadrzeczne łąki. W przydrożnych lasach widzę coraz więcej amerykańskiej, nie wzgardzi żadną glebą, więc jest jej coraz więcej.
A ptaki-sraki nasiewają mi w okolicach płotu chmiel i tarninę, co raczej mnie nie cieszy, bo wykopanie kępy chmielu to ciężka praca. Czasem więc ponarzekam na matkę naturę zamiast tylko podziwiać jej dzieło. wink-3 .
Iwonka, podziwiam za zaproszenie pszczółek, pamiętam je na posesji w dzieciństwie, nawet udowadniałam koleżankom, że moje mnie nie pogryzą, co jednak okazało się być mitem :diabelek .
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Ave

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/20 11:28 #318504

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1680
  • Otrzymane podziękowania: 4436
Elsi napisał:
co raczej mnie nie cieszy, bo wykopanie kępy chmielu to ciężka praca.

Elsi, majątek wykopujesz!;). Młode pędy chmielu ponoć chodzą po 1000 euro za kilogram.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/22 12:13 #318777

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3074
  • Otrzymane podziękowania: 6249
Dziękuję, Drogie Koleżanki, za tę wymianę doświadczeń na temat naszych czeremch :) U nas na Podlasiu to zawsze była czeremcha. Jest tam nawet miejscowość Czeremcha, ważny kiedyś węzeł kolejowy, gdzie mój tata kolejarz jeździł czasem w delegacje. A muzyczna grupa folkowa stamtąd to Czeremszyna.

Co do pędów chmielu, jeśli nie możemy/nie chcemy bawić się w jego sprzedawanie, zawsze możemy je przyrządzić w swojej kuchni, podobne jak szparagi :-)
Ja w tym roku spróbuję. U mnie pewnie jeszcze diabeł nie wypuścił nowych pędów. Mam go w pierwszym ogrodzie, prezent od kochanej siostruni :diabelek

Resztką siły woli wyszłam z aparatem na zewnątrz :blink: bo chwilowo przestało padać. Zajrzałam do bagażnika, w poszukiwaniu czegoś, na czym można się położyć z aparatem i znalazłam zapomniane plakaty wyborcze kuzynki hu_rra Mam ich spory zapas :lol: Na krótką chwilę poprawiło mi to nastrój :lol:

Nieśmiało zaczynają paprocie.





Świdośliwa 'Blue Ray'



Świdośliwa 'Balerina'



Ałycza i świdośliwa



Wczesne tulipany









Kurcgalopkiem obfotografowałam co się dało i wróciłam do domu z bólem paców od zimna. Fuj, co za pogoda. Temperatura chyba nie spadła jeszcze poniżej zera, ale odczuwalna :silly: dramat!!!
Ostatnio zmieniany: 2024/04/22 12:24 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Efkaraj, takasobie, edulkot, Pani Bestia, chester633, Semper, Ave ten użytkownik otrzymał 7 podziękowań od innych

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/23 13:55 #318937

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14937
  • Otrzymane podziękowania: 45490
Ja skubię i zjadam młodziutkie listeczki w czasie pielenia, jeśli nie mam ubłoconych rękawic :-) A teraz okazało się, że cholerna podagra jest też pożytkiem da pszczół :woohoo: o ile oczywiście pozwoli się jej zakwitnąć ;-)
Raz się na coś przyda polewkamax

Nie smakuje mi zupełnie, nie moja bajka. Ale udało mi się sprawić kilkakrotnie, że była pożytkiem dla pszczół. I na wystawę kwiatów miałam do bukietów hu_rra

Paprocie choć nieśmiało, zaczęły cudownie! :kocham
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/23 20:18 #319005

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3074
  • Otrzymane podziękowania: 6249
Łudziłam się, że przymrozki pójdą bokiem, ale nie poszły. Wczoraj czarnymi doniczkami przykryłam ok. 20 host i to wystarczyło. Inne, w większych kłach, są lekko podmrożone. Dziś już przykryłam prawie wszystkie hosty i paprocie, a nawet róże, bo ma być powtórka z rozrywki, czyli -2.
Jutro obejrzę ogród dokładniej, bo dziś pół dnia spędziłam w Plusie wink-3 Było miło i efektywnie :lol:



Najbardziej wyrywny klonik



I taki bonusik pod dereniem kwiecistym od p. Oreszczuka :kocham



Miłko, ładna jest ta kwitnąca podagra :woohoo: Też ją dodawałam do bukietów z piwonii i innych. A smak jak smak, do wszystkiego można się przyzwyczaić :lol:
Ostatnio zmieniany: 2024/04/23 20:21 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, edulkot, Pani Bestia, chester633, zanetatacz, Shalina, dultom, ewakatarzyna

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/23 20:56 #319020

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3851
  • Otrzymane podziękowania: 12504
Do bukietów podagrycznika nie dawałam, pewnie trzeba zacząć :woohoo:
Ale mnie akurat on bardzo smakuje, natomiast zupełnie mi nie podchodzi bluszczyk kurdybanek gwizdac
Jak się do niego przekonać? Mam do przejedzenia hektary :silly: polewkamax
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/23 20:57 #319024

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8466
  • Otrzymane podziękowania: 25463
Ja też biegałam z wiadrami i doniczkami jednak nie wszystko uratowałam :(
Bonusik ciekawy Ci się trafił wygląda na to że coś ładnego z niego wyrośnie :woohoo:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Rustykalnie, naturalnie u Siberii 2024/04/27 06:14 #319345

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3074
  • Otrzymane podziękowania: 6249
Czereśnie kwitną już drugi tydzień. Czekały na zapylanie. Pszczołom skończyła się przymusowa izolacja z powodu zimna. Inne życie :kocham





Zaczął kwitnąć mniszek i znów mnie to cieszy, jak w dawnych czasach, kiedy nie miałam ogrodu do pielenia jego siewek rotfl





Zbieraczki wracają do ula :kocham



Mają pyłek jasnoorzechowy (z czereśni), pomarańczowy (z mniszka) i prawie biały, może z gruszy, która rozwija pierwsze kwiaty.





Zakwitły krokusy kupione w marcu wink-3



I inne...



Tulipany wciąż te same :oops:



Marysiu, u mnie kurdybanka chyba nie ma i nie znam jego smaku. Muszę się za nim rozejrzeć i skosztować gagatka.

Wiesiu, klonik chyba jedyny w takim kolorze, wiec cieszy podwójnie :-)
Ostatnio zmieniany: 2024/04/27 06:19 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, edulkot, Pani Bestia, chester633, Semper, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, dultom ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.097 s.