Chciałam się tu podzielić informacjami na temat organizowanych już od kilku lat seminariów -warsztatów terenowych dla osób mających, na ogół zawodowo, coś wspólnego z zielenią, architekturą krajobrazu, ogrodnictwem.
Warsztaty obejmują jakąś wybraną część Polski i polegają na odwiedzaniu ciekawych miejsc pod względem "ogrodniczym". Są to arboreta, parki i ogrody pałacowe, ogrody rewitalizowane przez prywatnych właścicieli, szkółki roślin, miasta, gdzie zieleń zaprojektowana została w wart pokazania sposób.
Dzięki tym warsztatom można odwiedzić miejsca na co dzień nie dostępne dla zwiedzających, porozmawiać z fachowcami, podegustować lokalne potrawy
Cele warsztatów określił organizator w taki sposób: Celami Sesji szkoleniowej są: podniesienie kwalifikacji i poziomu wiedzy przez zapoznanie się kompozycjami i stylami ogrodowymi i architektonicznymi odwiedzanych obiektów, działaniami konserwatorskimi, historią polskiego ogrodnictwa, wybitnymi postaciami z kręgu sztuki ogrodów i ich dokonaniami, zagadnieniami ochrony przyrody oraz osobliwościami i dziedzictwem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i gospodarczym, niezwykle cennych miejsc oraz obiektów, konweniujących z hasłem naszych Seminariów.
Organizatorzy zamierzają zaprezentować Uczestnikom osiągnięcia w zarządzaniu, utrzymaniu, kształtowaniu i restauracji zieleni, architektury, przestrzeni publicznej i prywatnej, z uwzględnieniem posiadanych walorów przyrodniczych i kulturowych oraz wykorzystaniu ich w kreowaniu atrakcyjności gmin, regionów, jak i przyjaznego środowiska mieszkańców.
W tym roku zaplanowano dwie edycje pod tytułem "Ogrodowe perły ziemi łódzkiej". Czerwcowa już się odbyła, obecnie zbierana jest grupa na wrześniową.
Jeśli kogoś interesują szczegóły, w tym program warsztatów na ten rok oraz nasze praktyczne spostrzeżenia po udziale w warsztatach w trzech ostatnich latach- zapraszam do kontaktu tutaj lub na PW.