Blechnum penna- marina alpina Cristata
Blechnum penna-marina ssp.
alpinum 'Cristatum'
podrzeń nadmorski
Odmiana 'Cristata' niewiele różni się od gatunku
Blechnum penna- marina - ma taki sam sposób rozprzestrzeniania się podziemnymi kłaczami, jest również paprocią dwupostaciową tzn mającą sporofile (liście zarodnionośne) i trotofile, czyli liście asymilacyjne, które pełnią funkcje odżywcze. Również wzrostem nie odbiega od gatunku, bo jej frondy mają zazwyczaj około
15-20 cm długości a i wymagania co do stanowiska nie różnią się w żaden sposób.
Jedyną różnicą miedzy gatunkiem podrzenia nadmorskiego a odmiana 'Cristata' jest wygląd liści. Sterylne frondy, które rosną nieco nieporządnie i mogą osiągaćrok 10 cm długości., mają w sezonie głęboki, zielony kolor, ale gdy pojawiają się, jako młode, ich barwa jest brązowomiedziana. Taki sam kolor przybierają zimą w cieplejszych rejonach uprawy, gdy pozostają zimozielone. Płodne liście są nieco dłuższe i ustawione są pionowo . Ich kolor jest ciemniejszy, bo brązowy a w miarę dojrzewania, sporofile ciemnieją i stają się niemal czarne.
Nazwa 'Cristata' mówi nam, iż jest to forma o rozszczepiających się końcówkach liści.
Jak napisałam wyżej,
odmiana 'Cristata' ma takie same wymagania w uprawie, jak gatunek: stanowisko półcieniste o glebie lekko kwaśnej, bogatej w składniki odżywcze, wilgotnej, ale lekkiej i przepuszczalnej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wilgoć 'w nogach', jeśli stanowisko jest bardziej słoneczne, natomiast zimą, jeśli paproć nie zachowuje zimozielonej formy, wilgoć powinna być szybko odprowadzana. Na zimę dobrze było by przykryć paproć iglastymi gałązkami. Blechnum penna-marina nie jest paprocią inwazyjną.
Blechnum penna- marina Cristata
Rozwijające się, 'szczuplejsze' i bardziej kolorowe sporofile na tle ciemniejszych, zielonych i błyszczących trotofili (zdjęcie z początku czerwca)
.