Paprocie tej grupy mają końce poszczególnych segmentów zakończone małymi grzebykami. Podziały te występują zwykle w jednej płaszczyźnie. Podobnie zakończone są wierzchołki liści...chociaż nie jest to regułą
W przypadku paprotników szczecinkozębnych tych odmian nie jest wiele. Czasem jest to dodatkowa cecha, nieuwzględniona w nazwie odmiany.
Do bardziej znanych należą 'Divisilobum Cristatum Ivery' ('Iveryanum')
i 'Cristato-pinulum' co prawda zaliczana do grupy 'Laciniatum', ale też z cechami 'Cristata'(obydwie maja u nas osobne wątki).
Trafiają się czasem odmiany podpisane jako 'Cristatum' lub nieoznaczone ale o podobnych cechach. Jeżeli posiadacie takie odmiany to proszę wklejać zdjęcia w tym wątku.
Polystichum setiferum'Cristata Whiteside', to prawdopodobnie odmiana pamiętająca jeszcze czasy wiktoriańskie, ale wiadomo tylko, że pochodzi z ogrodu pana Whiteside.
\ Polystichum setiferumRamo-cristata', prawdopodobnie delikatniejsza forma 'Cristato-pinullum'
Trafiły do mnie zarodniki ciekawej odmiany o cechach cristata. Mlode siewki jak na razie wyglądają podobnie do siebie. Z tego co mi wiadomo, to paproć znaleziona w niemieckiej szkółce .
Dwa lata temu dostałem 3 małe paprotniki, pozostałość starej kolekcji.. Jak podrosły, okazalo się, że jedna paproć ma bardzo ciekawe cechy. Przypomina odmianę 'Iveryanum' Liście są podobnie puszyste przez małe grzebyki na ich końcach. Rozwidlenia pojawiają sie również na zakończeniach liści, szczególnie tych z końca sezonu.
W przeciwieństwie do 'Iveryanum', wygląda na bardziej stabilną i szybciej rosnącą.