Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Funkia (Hosta) Jim Cooper

Funkia (Hosta) Jim Cooper 2017/01/27 18:44 #46587

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26572
  • Otrzymane podziękowania: 71194
Jim Cooper

Siewka hosty 'Sum and Substance''. (Paul Aden 1982r.)

Rozmiar L/XL ( wg Fransena,docelowo ma osiągać 60 do 70 cm wysokości)
Liście: duże, burchlaste, ciężkie i świetnej substancji; wiosną zielonkawe, w trakcie sezonu zmieniają kolor na złocisty, lekko falują na brzegach
Kwiaty: białe, kwitnie w czerwcu/lipcu
Zalecane stanowisko: półcieniste z dostępem tylko do porannego słońca (Bob Axmear zaleca nawet 3/4 cienia), wilgotne i zasobne

Uwagi:

- kilka lat temu, hosta Jim Cooper, reklamowana była, jako jedna z najładniejszych roślin pochodzących od 'Sum and Substance''. Jej wielkiej karierze zaszkodziło powolne tempo wzrostu, choć Fransen określa je na średnie do wolnego. u mnie, to jedna z największych powolnic
- źródła amerykańskie określają ja, jako mocarną hostę, ale jednak rozmiaru M
- bardzo dobra substancja liści
- kwiaty tej hosty są bardzo płodne - zawiązuje ona dużo nasion







.
Ostatnio zmieniany: 2019/01/19 21:30 przez Poll. Powód: dodanie informacji w opisie, dodanie linku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Funkia (Hosta) Jim Cooper 2017/01/27 18:55 #46591

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26572
  • Otrzymane podziękowania: 71194
Choć w rejestrach widnieje nazwisko Paula Adena, jako osoby rejestrującej, Jim Cooper jest wynikiem hybrydyzacji, jaka dokonała Florence Shaw. Prawdopodobnie dała, lub odsprzedała ciekawą siewkę Paulowi Adenowi, który ją zarejestrował w 1982roku. Istnieją domniemania, że dawca pyłku dla kwiatu Sum and Substance była któraś z host o cechach sieboldiany, gdyż właśnie te cechy przeniesione są na hostę 'Jim Cooper'.

U mnie w ogrodzie wejdzie w tym roku w 5-ty sezon. Widać,że będzie to mocna i spora hosta, ale trzeba mieć cierpliwośc , by tego doczekać. Najlepiej posadzić za jakąś większą hostą, którą sporo podlewamy i do czasu, aż ukończy z 6 lat, nie zaglądajmy tam. :lol: Jak inne powolne i duże hosty, dużo ja podlewam i zasilam wiosną a potem kilkakrotnie w sezonie, rozcieńczoną gnojówką.

Zdjęcie z maja 2015



...i czerwca 2016r, Jim Cooper z pąkami kwiatowymi






.
Ostatnio zmieniany: 2017/01/27 19:32 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant


--=reklama=--

 

Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.043 s.