Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/06/02 10:07 #322072

  • Kesja
  • Kesja Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 1
Hej Tomek,

Mniejsza część liści to liście tegoroczne (te mniejsze i mniej pokarbowane).
Wczesną wiosną przycięłam liście zeszłoroczne, które miały zbrązowienia a te zielone zostawiłam. Teraz już wszystkie mają brązowe obręcze.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/06/02 10:50 #322076

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13835
  • Otrzymane podziękowania: 33272
Może to objaw przelania... albo ma za dużo słońca od południa do wieczora?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/06/02 12:34 #322084

  • Kesja
  • Kesja Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 1
Balkon mam od strony południowo zachodniej więc to może być to...
Przestawię donicę w bardziej zacienione miejsce.

Dziękuję bardzo za pomoc :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/07/13 20:07 #325139

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5952
  • Otrzymane podziękowania: 16463
Huston... znaczy... Polu... Tomaszu... i wszyscy znawcy paprotnego tematu... mam problem!!!

Od jakiegoś czasu marniała mi wietlica 'Dre's Dagger'... wiądł liść po liściu... najpierw myślałam, że może nawożąc rodki, jej się dostało i dawka okazała się za duża dla paproty... potem zwaliłam na suszę, bo wiadomo, że wietlice wrażliwsze i zaczęłam mocniej podlewać, ale liści i tak ubywało... na pewno straty przekroczyły już 3/4 stanu posiadania :(

No i dziś patrzę na wietlicę japońską 'Metallicum' rosnącą krok dalej a tam nowy frondzik zwiędnięty... pocągnęłam a ten został mi w ręku... i tak mnie tknęło i spojrzałam na jego końcówkę... i zobaczyłam to:





Noszzz... co to za draństwo?!!! :angry: :angry: :angry: Spotkaliście się z czymś takim?


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/07/13 21:50 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Pani Bestia, zanetatacz, basik, ewacz, DorotaZ

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/07/13 22:50 #325149

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6950
  • Otrzymane podziękowania: 28212
Moniko, gratuluję, że poznałaś przyczynę zamierania , bo to często najtrudniejsze. Ja na całe szczęście nigdy się z takim robactwem nie spotkałem, ale czytałem artykuł Martina Rickarda, któremu kilka lat temu zaczęły wypadać paprocie. Był zalamany, bo jak napisal wszystko wyglądało na chore. Zaczął dokładnie oglądać rośliny i znalazł podobne larwy do Twoich. Okazało się, że to larwa niejakiego Sygarius intrudens. Tyle, że w końcu nie zrozumiałem czy to Ryjkowiec winorośli czy Australijski ryjkowiec paproci.
Jakie by nie były on zaleca żeby dokladnie oglądać podejrzane liście, odrywać łodygi u nasady i niszczyć. Widać ponoć nakłucia na zaatakowanych liściach. Poleca nawet jakiś środek PROVADO...ale nie wiem czy u nas do dostania.
Dziwne, że masz zaatakowane wietlice, bo z tego co zrozumiałem to lubi paprotki i jezyczniki.

Przy okazji wstawię fotkę z mojej uprawy paproci w donicy...bo widzę w tytule wątku ;)

Ostatnio zmieniany: 2024/07/13 22:55 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Efkaraj, Pani Bestia, jugo, zanetatacz, nelu-pelu, basik, ewacz, Shalina ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/07/14 00:00 #325155

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5952
  • Otrzymane podziękowania: 16463
Ja pitolę... czy ja muszę mieć wszystkie plagi egipskie? :angry: Kolejne ryjkowce... doprawdy jakby mi opuchlaków, zjadających mój ogród było mało! :mur I ja te nowe dziady w formie dorosłej prawdopodobnie znam... wyglądają jak opuchlaki, tylko są czarne i nie mają tak twardego pancerza... i ofkoz chodzą po wszystkim... po rodkach też :mur

I jak ja mam się cieszyć z ogrodu :(

***

Donica pięknie obsadzona, ale paproty powinny być opisane, celem edukowania maluczkich... :P a one będą tak w tej donicy zimować czy już zimowały? Na zewnątrz czy wewnątrz? Ja mam taką donicę z myszami zimującymi na zewnątrz... może zatem jakieś Asplenium trichomanes powinnam im dla urozmaicenia dołożyć... da radę tak donicowo zimować? think:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/07/14 01:59 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, jugo, zanetatacz, ewacz

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/07/14 10:49 #325164

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4480
  • Otrzymane podziękowania: 16193
O kurcze Monia,nie fajnie to wygląda think: .Też długo nie wiedziałam o tych paskudach zżerających paprocie.
Czytając na jakiejś grupie paprociowej na Facebooku,dowiedziałam się o nich pierwszy raz.Tam właśnie taka osoba jak tutaj Monia,
zapytała co się dzieje z paprociami,bo brązowieją i zamierają.Jakiś angielski guru paprociowy,nie pamiętam nazwiska
,stwierdził że taką paproć najlepiej wykopać i spalić.Ten oprysk to chyba na te dorosłe osobniki. :nie_wiem
Kupujemy nowe rośliny z różnych miejsc i pewnie razem z nimi przynosimy do ogrodu takie potwory.
Tak dorobiłam się opuchlaków.
Monia na pocieszenie przywiozę Ci na zjazd jakieś inne gatunki trichomanesa, do wsadzenia koło myszek.Będzie tak jak u Tomasza. :na_ucho
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, Efkaraj, ewacz

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/07/14 14:00 #325181

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6950
  • Otrzymane podziękowania: 28212
jugo napisał:
Jakiś angielski guru paprociowy,nie pamiętam nazwiska
,stwierdził że taką paproć najlepiej wykopać i spalić.Ten oprysk to chyba na te dorosłe osobniki. :nie_wiem

No tak, juz widzę, jak wykopuje np. 'Green Lace' i pali :lol:
Myslę, ze oprysk nawet 'Mospilanem' powinien pomóc. Wnika w roślinę i krąży z sokami. Jak nie potruje wszystkiego to chociaż zniechęci, bo rosliny będą niestrawne.

Moniko, donicę trzymam w szklarence, jak kiedyś przyjedziesz to paprocie opiszę w celu Twojej edukacji.;)
Ostatnio zmieniany: 2024/07/14 14:18 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Efkaraj, Pani Bestia, ewacz, Shalina

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/09/05 01:14 #327720

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5952
  • Otrzymane podziękowania: 16463
Wydawało się, że lipcowy oprysk Mospilanem zadziałał, bo długi czas nie miałam ubytków na paprociach... niestety ciąg dalszy robalowej historii nastąpił... :angry: znów zaczęły więdnąć i usychać liście na 'Dre's Dagger'... owszem upały po 30 stopni mogły mieć w tym udział, ale ja wiedziałam, że jest inna przyczyna :mur

Dziś wyciągnięte na światło słoneczne... blee...





W innych uschniętych pędach wewnątrz coś na kształt przemielonych trocin... znaczy najadło się i poszło dalej... ech... trza zaordynować kolejny oprysk, ale Mospilanu już nie mam... mam Karate Zeon... nada się czy szukać czegoś innego? :nie_wiem


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/09/05 01:17 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, ewacz, Shalina

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/09/05 08:56 #327732

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4480
  • Otrzymane podziękowania: 16193
Monia karate z tego co wiem działa kontaktowo,nie wnika w tkankę rośliny ,tak jak Mospilan.
Więc nie bardzo się nadaje na tego typu robaki. think:
Mospilan prawdopodobnie załatwił dorosłe osobniki, i a nowe pokolenie zaczęło znowu żerować na liściach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Uprawa paproci ogrodowych w glebie i w donicach 2024/09/20 20:25 #328719

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6950
  • Otrzymane podziękowania: 28212
Selaginella uprawiana u kolegi Zena w donicach. Podejrzewam, że w gruncie by tak nie wyrosła.



Tu Cheilanthes i Ceterach

Ostatnio zmieniany: 2024/09/20 21:42 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Kalmia, takasobie, ewacz, DorotaZ, Borislava.Kirilova
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.077 s.