Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety)

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) Eugene Chernobyl Variety (ECV) 2023/07/13 15:43 #299225

  • Dobranoc
  • Dobranoc Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 36
  • Otrzymane podziękowania: 169
Przyznaję, że trafiłam na ten wątek przez przypadek, gdyż nie jestem kolekcjonerem paproci a tu proszę...



Nic mi nie wiadomo o żadnych eksperymentach z materiałem rozszczepialnym w najbliższej okolicy, choć nie wiem co mój mąż kombinuje w garażu.
To jest siewka. Skoro to takie cenne cuś, to muszę ją przesadzić w bardziej sprzyjające miejsce bo bidna się męczy.
I myśle, że kolega trafił w sedno:Tomek Mr napisał:
Chociaż osobiście nie jestem przekonany, że to wpływ wybuchu elektrowni think: Wydaje mi się, że większy miał materiał wyjściowy. Pan Eugeniusz prawdopodobnie zdobył dobre klony z cechami 'Muricaty'.
Posiadam właśnie odmianę 'Muricatum' oraz 'Marginatum'. Inna z siewek wygląda zwyczajnie.


Pozdrawiam
Barbara
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) Eugene Chernobyl Variety (ECV) 2023/07/13 16:54 #299228

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6662
  • Otrzymane podziękowania: 26595
Dobranoc napisał:
Nic mi nie wiadomo o żadnych eksperymentach z materiałem rozszczepialnym w najbliższej okolicy, choć nie wiem co mój mąż kombinuje w garażu.

Dobranoc, pragnę Cię uspokoić. Jak znam życie to mąż w garażu, bardziej eksperymentuje z materiałem kobiecym...albo pędzi bimber gwizdac :silly:
Bardzo ciekawa ta pierwsza siewka. Warto ją obserwować ;)

Z tego co zauważyłem spora część siewek ECV, nie jest stabilna. Często liście zmieniają kształt. Czasem na mniej atrakcyjny, ale i odwrotnie. U mnie w tym sezonie niektóre wypuściły długie z zębami...zupełnie inne niż w ubiegłym.
Niestety nie są zwykle tak trwałe i długowieczne jak gatunek... więc trzeba na nie szczególnie chuchać i dmuchać.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, ewacz, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/07/23 23:18 #299771

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5839
  • Otrzymane podziękowania: 15838
Moje języczniki ECV w odsłonie wakacyjnej :silly:

Zdjęcia z 23.07.2023



W szerokim planie



Widok z góry




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/07/23 23:20 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, basik, ewacz, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) Eugene Chernobyl Variety (ECV) 2023/07/25 21:18 #299904

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Tomek Mr napisał:

Niestety nie są zwykle tak trwałe i długowieczne jak gatunek... więc trzeba na nie szczególnie chuchać i dmuchać.

Po tej zimie wypadły mi cztery języczniki ECV, głównie małe, pokręcone formy z mocnymi cechami muricatum. Najlepiej rosną 'piły'.




fot. 22.07.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, ewacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/08/18 07:43 #301418

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6662
  • Otrzymane podziękowania: 26595
U mnie rosną w kratkę. U niektórych liście są zmienne i to w ciągu jednego sezonu.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, ewacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/09/14 21:52 #303176

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
By ułatwić sobie ich rozróżnianie przy wstawianiu zdjęć np do powstającego spisu paproci, nadałam numery kolejnym egzemplarzom języczników ECV i podpisałam nimi na labelkach
ECV 10





ECV 11





ECV 5



ECV 12


fot. 14.09.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/09/14 21:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, nelu-pelu, basik, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/09/14 22:06 #303181

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6662
  • Otrzymane podziękowania: 26595
Tyle,że one nie zawsze są stabilne i np. Nr 7 w przyszłym sezonie może wyglądać jak Nr 5 w tym :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/09/14 22:13 #303182

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Nie szkodzi, numer pozostanie. Każdemu z egzemplarzy robię sporo zdjęć, w tym zbliżenia na frondy, wiec będę widziała ewentualne kierunki ewolucji/ zmian w wyglądzie.
Jeśli w jednej kępie znajdą się serca wypuszczające różne liście- 2 rośliny w jednej kępie, bo i tak bywa z paprociami z siewu- podzielę i oznaczę np 5/1 i 5/2..Proste.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/09/14 22:21 #303184

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6662
  • Otrzymane podziękowania: 26595
Albo jak zmienią cechy, można podmienić numery...żeby koleżance się utrwaliło, że np Nr 7 to piła, a 6 to pulchniak :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/09/23 20:57 #303805

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Tomaszu, nie oznaczałam ich wg cech, tylko zwykłej, najzwyklejszej kolejności. Za kilka lat, jeśli przeżyją, dostaną swoje nazwy.

A tymczasem, jeden z moich ulubionych -ECV XVI o grubaśnych, krótkich liściach






fot. 23.09.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/09/23 20:58 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, nelu-pelu, ewacz, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/10/02 22:53 #304412

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Dziś przesadzony- 'ECV XIV'. Malutki, o plastikowym wyglądzie.






fot. 02.10.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, nelu-pelu, ewacz, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/10/09 20:23 #304770

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Asplenium scolopendrium 'ECV XVII', już ze śladami jesiennego przymrozku...





... i trochę podobny 'ECV XIX'


fot. 09.10.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/10/09 20:24 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, nelu-pelu, ewacz, Shalina, a.nia, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/10/10 21:52 #304859

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Bardzo ciekawy 'ECV IX', z którego pobrałam niedawno kawałki liści z zarodnikami, a wiosną zamierzam spróbować ukorzenić kawałki łodyżek.






fot. 09.10.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, basik, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/10/24 19:07 #305819

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17211
  • Otrzymane podziękowania: 59472
Moje ECV rosnące tylko na lekko ocienionym stanowisku, ale naturalnie stale wilgotnym.

Ten już zimował ...



a ten to tegoroczna nowinka, która dotarła do mnie dzięki Wojtkowi :buziak


fot. 23.10.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, nelu-pelu, ewacz, wojtek, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/11/22 19:15 #307600

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Basiu, pobierałaś od niego zarodniki?
Języcznik z serii ECV, oznaczony, jako 'ECV9' jest u mnie od 2 lat, ale nadal jest malusieńki- jego listeczki mają nie więcej, niż 3 cm. Brzegi są ładnie nacięte. Mam inne języczniki o takim samym wyglądzie liści, ale są sporo większe.
Na zdjęciu, z jednorocznymi siewkami cyklamenów:


fot. 22.11.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, ewacz, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/11/22 20:35 #307607

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17211
  • Otrzymane podziękowania: 59472
Poll napisał:
Basiu, pobierałaś od niego zarodniki?
.

Polu nie pobierałam. Chęci do wysiewu paproci mam, ale niestety warunków do tego potrzebnych już niestety nie :(
... ale gdybyś chciała to w przyszłym sezonie chętnie przywiozę :P
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/12/07 21:39 #308322

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17211
  • Otrzymane podziękowania: 59472
Asplenium scolopendrium ECV (Eugene Chernobyl Variety) ... fot. 05.06.3023, paprociowy zakątek w Wojsławicach







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/12/18 20:09 #308832

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2100
  • Otrzymane podziękowania: 6470
Jeden z moich dwóch języczników zwyczajnych ECV w dobrej kondycji ( chociaż jakoś specjalnienie przyrosły)..

25.05.2023


Trzeciemu zaczęły pod koniec lata brązowieć liście, teraz już wszystkie są brązowe i przy lekkim pociągnięciu odrywają się.... nie mam pojęcia, co źle robię, dotychczas języczniki nie sprawiały mi problemów w uprawie. Za dużo wilgoci, czy jeszcze coś innego.... Inne języczniki rosnące w pobliżu były w dobrej kondycji. Zmieniłam mu jesienią stanowisko, ale czy pojawi się na wiosnę ...?
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2023/12/18 20:19 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, ewacz, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2024/01/12 03:00 #310147

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5839
  • Otrzymane podziękowania: 15838
Halszko... wychodzi na to, że ECV są bardziej wrażliwe... bo i u mnie zaszło zjawisko nawet nie brązowienia a czernienia frondów... zaniepokojona z końcem października poprosiłam w Paprotnych pytaniach o diagnozę

th napisał:
Takie paprotne pytanie mam:

Co oznacza czernienie frondów języczników i czy się tym bardzo martwić? :unsure:




Tomek Mr napisał:
Według mnie oznacza zbyt dużo wilgoci i zbliżający się koniec sezonu ;) ...ale to tylko moje przypuszczenie. Być może jest jeszcze inna przyczyna ? think: . Nie wiem też czemu niektóre odmiany Athyrium filix-femina mają tendencje do czernienia w drugiej połowie lata. Pytałem kiedyś Sławka (Majka) co o tym sądzi, ale powiedział, że nie wie bo on nie ma takiego problemu...teraz okazało się, że już ten problem ma, bo od 3 lat pyta mnie o to samo ;)
Pocieszające jest to, że raczej nie ma to wpływu na kondycję roślin w następnym sezonie ;)
P.S.
Żeby koleżance było raźniej dodaję fotkę mojego ekstremalnie poczerniałego ;)
ECV w odmianie 'Black Beauty' :lol:


No i od razu było mi raźniej... 2smiech ponadto u mnie ten nadmiar wilgoci to by się zgadzał, bo przecież to był suchy sezon, więc... podlewałam moje skarby... i rzekłabym, że suto 037


Na dzień dzisiejszy tkwią pod śniegiem, ale 4.01.2024 moje czarnobylki miały się następująco:







Jak widać, w ciągu 2 miesięcy, które dzieli zdjęcia czernienie nie objęło wszystkich frondów a przecież trochę tej jesieni i już zimy ciapało... może naturalne ciapanie ECV znoszą lepiej niż nadmierną troskę człowieka... :P sprawdziłam też, czy poczerniałe frondy pociągnięte, wychodzą, ale nie, u mnie trzymają się mocno kępy... pozostaje zatem czekać do wiosny zwyc


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/01/12 03:26 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, jugo, basik, ewacz, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2024/02/17 20:14 #312563

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26202
  • Otrzymane podziękowania: 69630
Języczniki ECV, podobnie, jak inne wymyślne formy, bywają kapryśne i potrafią szybko zniknąć z ogrodu. Dlatego też, korzystając z dość ciepłego i bezdeszczowego dnia zrobiłam obchód i sprawdzałam w jakim są stanie. Póki co, nie widzę, by któryś jakoś szczególnie źle wyglądał, ale czasem ładny wygląd zimą nie gwarantuje dobrego startu w sezon. Niestety.

Jedna z najciekawszych form- ECV XIII



ECV 10


fot. 15.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, jugo, ewacz, Katarzyna2021, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.109 s.